Date Time Season Full Time
11/05/2017 22:00 16/17 40'

Mari Recycling1017201158
Grant Thornton1211232066

Στον αγώνα της πρώτης φάσης των Playoffs μεταξύ της MARI RECYCLING και της GRANT THORNTON, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν τελικά την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 58 – 66.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2 – 3 ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι οι παίκτες της Grant Thornton μπήκαν με σαφώς καλύτερα πατήματα στο παρκέ, κυριάρχησαν στα ριμπάουντ (αμυντικά και επιθετικά) και έτρεξαν σε αιφνιδιασμούς με αποτέλεσμα να ξεκινήσουν με run 0 – 6 στα πρώτα 3 λεπτά, ενώ στην πορεία είχαν πολλές ευκαιρίες να διευρύνουν την διαφορά αλλά έχασαν διαδοχικές βολές και παρότι η Mari έμεινε χωρίς καλάθι για 5 σχεδόν λεπτά το σκορ στα μισά της περιόδου ήταν 3 – 6. Στο υπόλοιπο της περιόδου το παιχνίδι συνέχισε σε γρήγορο τέμπο, με τους παίκτες και από τις δύο πλευρές να βγάζουν ενέργεια αλλά να βασίζονται σε προσωπικές ενέργειες και η περίοδος έκλεισε με σκορ 10 – 12.

Στο 2ο Δεκάλεπτο και πάλι ο ρυθμός του αγώνα ήταν καλός, με τις δύο ομάδες όμως να μην έχουν καθαρές τελικές επιλογές και βασίστηκαν κυρίως σε isos, αλλά οι φιλοξενούμενοι με ελαφρώς καλύτερες αποστάσεις επιθετικά διατήρησαν προβάδισμα 1 – 2 κατοχών και μετά τα πρώτα 3 λεπτά άρχισαν να άσκουν πιο πιεστική άμυνα στην μπάλα και τις πρώτες πάσες, με το σκορ να είναι 16 – 20 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια οι δύο αντίπαλοι έβγαλαν μεγάλη ενέργεια αμυντικά και στα ριμπάουντ, αλλά οι γηπεδούχοι με δύο σερί goal foul των Κοπανά Ε. και Παπαδημητρίου Δ. έκαναν ένα run 6 – 0 και πήραν για πρώτη φορά το προβάδισμα, η Grant Thornton άρχισε να αντιμετωπίζει σοβαρό πρόβλημα απέναντι στην ζώνη και τελικά η Mari με ένα μεγάλο τρίποντο του Παπαδημητρίου Δ. έκλεισε το ημίχρονο με σκορ 27 – 23.

Στο 3ο Δεκάλεπτο από την αρχή οι δύο ομάδες προτίμησαν σετ επιθέσεις και μπήκαν ζεστές στον αγωνιστικό χώρο, ειχαν εξαιρετικά ποσοστά και με 5 σερί πόντους από τους Παπαδημητρίου Δ. και Τζαβάρα Χ. οι δύο αντίπαλοι έμειναν κοντά, έπαιξαν σωστό και ομαδικό μπάσκετ και το σκορ διαμορφώθηκε σε 39 – 38 στα μισά της περιόδου. Στα επόμενα 5 λεπτά το παιχνίδι και πάλι σε οργανωμένες κυρίως επιθέσεις, με την Grant Thornton όμως με assist του Κοντοέ Γ. και τρίποντο του Τζαβάρα Χ. να περνάει και πάλι μπροστά, οι άμυνες έγιναν όλο και πιο δυνατές, οι δύο ομάδες εναλλάχθηκαν στο προβάδισμα και η περίοδος έκλεισε με σκορ 47 – 46.

Στο 4ο Δεκάλεπτο οι άμυνες πολύ καλές από την αρχή και συνέχισαν να έχουν τον πρώτο λόγο, η Mari με διαδοχική παραγωγή από assist του Παπάνογλου Δ. πήρε προβάδισμα 2 κατοχών αλλά οι αντίπαλοι της αντέδρασαν άμεσα, άσκησαν full press, έβγαλαν διαδοχικές άμυνες και έμειναν κοντά στο σκορ το οποίο ήταν 54 – 50 στα πρώτα 5 λεπτά. Στα τελευταία 5 λεπτά οι γηπεδούχοι με συνεχή isos του Παπαδημητρίου Δ. βρήκαν λύσεις και ανέβασαν την διαφορά σε 6 πόντους αλλά η Grant Thornton αντέδρασε και πάλι και με 2 σερί άμυνες και 2 τρίποντα (μετά απο επιθετικά ριμπάουντ) από τους Φέσκο Θ. και Τζαβάρα Χ. (και στο ενδιάμεσο ένα καλάθι του Φέσκου Θ.) έκαναν ένα run 8 – 0 και πέρασαν και πάλι μπροστά, ενώ παράλληλα πίεσαν αμυντικά την μπάλα, η Mari όμως διατήρησε καθαρό μυαλό και το σκορ διαμορφώθηκε σε 58 – 60 με 2′ για λήξη και παρέμεινε 58 – 60 με 1′ για λήξη. Στο τελευταίο λεπτό του αγώνα παρόλα αυτά οι παίκτες της Grant Thornton έβγαλαν διαδοχικές άμυνες και με τεράστια συμβολή του Φάπα Ι. τόσο στα αμυντικά όσο και στα επιθετικά ριμπαόυντ διατήρησαν το προβάδισμα, με το παιχνίδι να οδηγείται στην διαδικασία των φάουλ και οι φιλοξενούμενοι να παίρνουν τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Παπαδημητρίου Δ. με 22 (1) και Παπάνογλου Δ. με 14 (2), ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι Κοντοές Γ. με 22 και Τζαβάρας Χ. με 21 (5) πόντους αντίστοιχα.