59 - 68

19/12/2018 21:45 Elite League 18/19 8 40'

Mari Recycling187181659
Elpen2011132468

Σε αγώνα για την όγδοη αγωνιστική μεταξύ της MARI RECYCLING S.A. και της ELPEN οι τελευταίοι κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 59-68.

Με άμυνα ζώνης 2-3 ξεκίνησαν οι γηπεδούχοι,man-to-man για τους φιλοξενούμενους,σε ένα αρκετά παραγωγικό πρώτο δεκάλεπτο όπου έληξε με το σκορ στο 18-20.Για τη ΜΑRI ο Παπαδημητρίου πέτυχε τους 10 από τους 17 προσωπικούς του πόντους σε αυτό το διάστημα ενώ άλλους 6 πρόσθεσε ο Μηστίλογλου ο οποίος ήταν και ο πάικτης που δημιούργησε και τα μεγαλύτερα προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα σταματώντας στους 27 ποντους και τα 16 rebounds.Σκορ από τρεις παίκτες πήρε και η ELPEN στο πρώτο δεκάλεπτο με τον Μανωλιάδη να έχει οκτώ ενώ από 6 πρόσθεσαν οι Κοκκινίδης και Κοσκινάς (2 τρίποντα).

Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι δυσκολεύτηκαν αρκετά να φτάσουν στο αντίπαλο καλάθι και είχαν πετύχει μόλις δύο με τον Μηστίλογλου μέχρι ο τελευταίος να πετύχει και ένα εντυπωσιακό buzzer beater πίσω από το κέντρο στην εκπνοή για να κλείσει το ημίχρονο με το σκορ στο 25-31 ρίχνοντας έτσι και τη διαφορά που λίγο πριν είχε φτάσει στη μέγιστη τιμή της (22-31 με καλάθι του Κοσκινά 40” πριν την ανάπαυλα).Για τους φιλοξενούμενους καί στο δεύτερο δεκάλεπτο η τριάδα των Μανωλιάδη-Κοκκινίδη-Κοσκινά ήταν αυτή που οδήγησε την ομάδα της στο σκοράρισμα.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο ματς,πήραν ψυχολογία και από την καλή τους άμυνα και με αιχμή του δόρατος τον Μηστίλογλου άρχισαν να ροκανίζουν τη διαφορά.Μάλιστα με παλικαρίσιο καλάθι του Σπύρου ύστερα από δύο δικά του επιθετικά ριμπάουντ έφτασαν μια ανάσα από τους αντιπάλους τους 41-42 στο 01:05 πριν το τέλος του δεκαλέπτου.Η ΕLPEN σε αυτό το κομμάτι του αγώνα απόλεσε μια σχετική διαφορά ασφαλείας που είχε καθώς παρουσιάστηκε κάπως νωχελική στα αμυντικά της καθήκοντα.Είναι χαρακτηριστικό το γεγονός ότι τελείωσε την τρίτη περίοδο χωρίς φάουλ.

Πράγμα που όμως βελτίωσε αισθητά στο τέταρτο δεκάλεπτο.Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο αποφασισμένοι,έτρεξαν  ένα 0-6 και επανέφεραν γρήγορα τη διαφορά στο +7 (43-50).Η MARI RECYCLING S.A. έκανε μια τελευταία προσπάθεια και πραγματικά με γκολ-φάουλ του Μηστίλογλου και δύο βολές του Παπαδημητρίου μείωσε στο καλάθι 50-52  05:20 πριν τη λήξη της αναμέτρησης όμως αυτή ήταν η τελευταία φορά που βρέθηκε τόσο κοντά στο σκορ.Η ELPEN αντέδρασε άμεσα και έτρεξε ξανά σερί 0-7 για το 50-59 στα 04:00 και ουσιαστικά με αυτόν τον τρόπο σφράγισε και τη νίκη καθώς όντας σχετικά εύστοχη από τη γραμμή των προσωπικών,διατήρησε αυτή τη διαφορά ως το τέλος.

Διαιτητές:Μελισσάρης-Ζώρης

Δηλώσεις παικτών-προπονητών:

Κοπανάς Ευάγγελος (παίκτης MARI RECYCLING S.A. ) :

”Δύσκολο ματς,αρχίσαμε άσχημα χωρίς καλές αποστάσεις στην επίθεση με κακή άμυνα.Προσπαθήσαμε να γυρίσουμε στο παιχνίδι,γυρίσαμε στο τρίτο δεκάλεπτο αλλά κάποια κρίσιμα σουτ των αντιπάλων μας οδήγησαν στην ήττα.Ευχαριστώ πολύ,καλές γιορτές,καλά Χριστούγεννα,υγεία σε όλους”.