56 - 66

21/03/2023 22:00 Shipping League B 22/23 17 40'

Marine Support716171656
Enesel2012171766

Στον αγώνα της 17ης αγωνιστικής μεταξύ της Marine Support καί της Enesel, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 56-66.
Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες των 2 ομάδων επέλεξαν άμυνα ζώνης είχε αντιμετωπίσει τον ρυθμό του αγώνα. Επιθετικά οι ομάδες εκδήλωναν οργανωμένες επιθέσεις με εκείνη η οποία αντιμετώπισε προβλήματα να είναι γηπεδούχος αφού τα λάθη και η βιασύνη οδηγούσαν στα αντίπαλα κλεψίματα που φόρτωναν το καλάθι τους. Έτσι το σκορ στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα ήταν 4-12. Στη συνέχεια το σκηνικό παρέμεινε ίδιο με τους παίκτες της Marine Support να δυσκολεύονται να βρουν το στόχο και έτσι έβλεπαν τους αντιπάλους τους να αποκτούν διψήφια διαφορά και να τη διατηρούν μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου (7-20)
στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες της Marine Support παρά την ύπαρξη των επιθετικών προβλημάτων έδειχναν ανεβασμένοι και κατάφεραν να κατεβάσουν τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα μέχρι τα μισά της περιόδου (18-26). Στο υπόλοιπο δοκίμασαν αρκετά ελεύθερα σουτ τα οποία όμως δεν κατάφεραν να έχω τα αναμενόμενα αποτελέσματα για αυτούς και έτσι το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 23-32 σε βάρος τους.

Στο δεύτερο ημίχρονο, το status ανάμεσα στις 2 ομάδες παρέμενε σταθερό παρά τις προσπάθειες και των 2 με γρήγορες πάσες και σκριν που αποσκοπούσαν στο να αλλάξουν τις ισορροπίες του αγώνα. Στο 25ο λεπτό του αγώνα ήταν 31-39. Στην πορεία οι γηπεδούχοι μέσα από τις ατομικές προσπάθειες κατάφεραν να μειώσουν στο καλάθι σε 37-39. Η συνέχεια γι αυτούς όμως δεν ήταν ανάλογη αφού οι αντίπαλοι τους γρήγορα αντεπιτέθηκαν βρίσκοντας διαδρόμους και αποκαθιστώντας τη διαφορά στα προηγούμενα επίπεδα. Η τρίτη περίοδος έκλεισε με σκορ 40-49.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι παίκτες της γηπεδούχου προσπαθούσαν όπως και στο προηγούμενο δεκάλεπτο μέσω των ατομικών προσπάθειλων να μειώσουν τη διαφορά. Το αποτέλεσμα για αυτούς όμως δεν είναι το επιθυμητό αφού με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη το σκορ ήταν 50-57. Στα τελευταία, εναπομείναντα λεπτά οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν και διαχειρίστηκαν τον αγώνα κατάλληλα και χάρη στις ωραίες συνεργασίες κάτω από το καλάθι δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο μέχρι τη λήξη.