17/01/2023 19:00 Shipping League B 22/23 10 40'

Marine Support1511131756
Wilhelmsen104171344

Leof. Posidonos, Pireas 185 47, Greece

Στον αγώνα της 10ης αγωνιστικής μεταξύ της Marine Support και της Wilhelmsen η πρώτη κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ διαμόρφωσε το τελικό 56 44.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα ζώνης για να μπορέσουν να ανταποκριθούν στο ρυθμό του αγώνα. Οι ομάδες επιθετικά δοκίμαζαν να παίξουν οργανωμένα με τους γηπεδούχους να είναι εκείνοι οι οποίοι κατάφεραν να ξεκινήσουν καλύτερα και να προηγούνται με σκορ 7-3 στα πρώτα 5 λεπτά. Στη συνέχεια όμως αν και οι παίκτες της Wilhelmsen είχαν προβλήματα αστοχίας οι αντίπαλοι τους δεν κατάφεραν να αυξήσουν τη διαφορά σημαντικά με το πρώτη περίοδο να κλείνει με σκορ 15-10.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο τα προβλήματα ευστοχίας των φιλοξενούμενων συνεχίστηκαν οι οποίοι δυστυχώς για εκείνους έμειναν στο μηδέν λόγω της πιεστικής άμυνας που είχαν μπροστά τους και έτσι επέτρεψαν στους αντιπάλους τους έστω και λίγο να ανεβάσουν τη διαφορά με το σκορ της περιόδου να είναι 19-10. Στο υπόλοιπο οι παίκτες της Marine Support κατάφεραν να συνεχίσουν να πληγώνουν την αντίπαλη άμυνα, να ανεβάζουν τη διαφορά και να κλείνουν το ημίχρονο προηγούμενοι με σκορ 26-14

Στο δεύτερο ημίχρονο, καμία από τις 2 ομάδες δεν κατάφερε να κάνει τη διαφορά αφού είχαν μέχρι το 25ο λεπτό ένα ισορροπημένο επιμέρους σκορ 7-7. Στη συνέχεια οι παίκτες της Wilhelmsen, βελτίωσαν το παιχνίδι τους και κατάφεραν παρά τα αντίπαλα επιθετικά ριμπάουντ να μειώσουν την διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο με σκορ 39-31.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι παίκτες της γηπεδούχου ομάδας εμφανίστηκαν αποφασισμένοι να μη δώσουν δικαίωμα στους αντιπάλους τους και βγάζοντας πολύ ενέργεια στο παρκέ, παίζοντας γρήγορα και σκοράροντας με αιφνιδιασμούς να αποκτήσουν ένα μεγάλο προβάδισμα της τάξης των 16 πόντων με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη του αγώνα (51-35). Στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα το μόνο το οποίο συνέβη ήταν η αντεπίθεση των φιλοξενούμενων, οι οποίοι είχαν καλή παραγωγικότητα αλλά η διαφορά ανάμεσα τους, τους εμπόδισε στον διεκδικήσουν κάτι παραπάνω.