52 - 59

02/12/2015 21:30 League B2 15/16 40'

Metrocosmos121691552
Oracle1619131159

Σε ένα παιχνίδι μεταξύ του Metrocosmos και της Oracle, η τελευταία κατάφερε και απέσπασε την νίκη (παρά τις σημαντικές απουσίες με τις οποίες αγωνίστηκε), με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 52-59.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Metrocosmos ξεκίνησε με άμυνα man, ενώ η Oracle με άμυνα ζώνης 2-3. Στο επιθετικό κομμάτι οι γηπεδούχοι είχαν υπομονή απέναντι στην ζώνη, με καλές τελικές επιλογές, ενώ παράλληλα πίεζαν για αιφνιδιασμούς σε κάθε ευκαιρία. Η Oracle από την άλλη πλευρά στο σετ βασίζονταν κυρίως σε isos, picks στην μπάλα και ποσταρίσματα και βγάζοντας περισσότερη ενέργεια από τους αντιπάλους (κυρίως στην άμυνα), έκλεισε την περίοδο μπροστά με σκορ 12-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι με πολύ καλές επιλογές επιθετικά πήραν μία διαφορά 9 πόντων από τα πρώτα κιόλας λεπτά. Ο Metrocosmos από την άλλη πλευρά συνέχισε να έχει κυκλοφορία της μπάλας αλλά δεν υπήρχε κίνηση και ρυθμός στις επιθέσεις του. Στο τρίτο λεπτό οι γηπεδούχοι γύρισαν την άμυνα τους σε ζώνη 2-3, αλλά οι αντίπαλοι συνέχισαν να έχουν καθαρό μυαλό, δεν έχασαν τον ρυθμό τους και ανέβασαν την διαφορά στους 16 πόντους δύο λεπτά πριν το τέλος. Ο Metrocosmos αντέδρασε και με press με παγίδες, έβγαλε άμυνες και αιφνιδιασμούς μειώνοντας με το σκορ ημιχρόνου να είναι 28-35.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξαναγύρισαν σε man, με τις δύο ομάδες να είναι νευρικές στα πρώτα λεπτά, χωρίς ρυθμό και με πολλές άστοχες προσπάθειες. Παρόλα αυτά το τέμπο του παιχνιδιού έγινε και πάλι αργό, με σετ επιθέσεις και από τις δύο ομάδες, κάτι που ευνόησε τους φιλοξενούμενους οι οποίοι και αργά αλλά σταθερά ανέβασαν την διαφορά πάνω από 10 πόντους με την περίοδο να κλείνει με σκορ 37-48.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν πρόβλημα στην ζώνη και να σκοράρουν κυρίως με αιφνιδιασμούς, ενώ οι φιλοξενούμενοι συνέχισε να είναι σοβαροί και να έχουν σωστές επιλογές στο σετ. Στο τρίτο λεπτό ο Metrocosmos ανέβασε την ενέργεια του και βγάζοντας άμυνες κατάφερε και τροφοδότησε αιφνιδιασμούς μειώνοντας 5 λεπτά πριν το τέλος σε 48-52, ενώ στα τελευταία 4 λεπτά επανέφερε το press. Παρόλα αυτά δεδομένου ότι το press δεν εφαρμόστηκε σωστά, η Oracle κατάφερε και το έσπασε εύκολα με αποτέλεσμα να έχει εύκολα καλάθια και να διατηρήσει ένα προβάδισμα 2-3 κατοχών έως το τέλος του αγώνα.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Βασιλείου Θ. με 22(1) και Παπανικολάου Α. με 21(1), ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι Γκούσης Γ. με 16(1) και Κρεουζής Ν. με 14(2) πόντους αντίστοιχα.