Metrocosmos111017543
Kaizen Gaming171861455

Enersize Sport Club
Leof. Kon/nou Karamanli 117, Acharnes 136 72, Greece

Σε ένα παιχνίδι μεταξύ του METROCOSMOS και της STOIXIMAN, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 43 – 55.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο μπήκαν νευρικές στα πρώτα λεπτά αλλά με τους φιλοξενούμενους όμως να έχουν μεγαλύτερη συγκέντρωση και καλύτερα ποσοστά με αποτέλεσμα να κλείσουν την περίοδο με σκορ 11 – 17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο, με την STOIXIMAN να γυρίζει σε άμυνα ζώνης 2–3 και σταδιακά να αυξάνει τη διαφορά, με τον METROCOSMOS όμως να δείχνει μαχητικότητα και στις δύο πλευρές του γηπέδου αλλά τελικά το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 21 – 35.

Στο τρίτο δεκάλεπτο γηπεδούχοι μπήκαν με περισσότερη συγκέντρωση και ενέργεια απέναντι στη ζώνη, βρήκαν λύσεις στις οργανωμένες επιθέσεις σημαδεύοντας το ζωγραφιστό και έχοντας παράλληλα καλά ποσοστά από την γραμμή των 3 πόντων (με αποτέλεσμα οι αντίπαλοί τους να μην έχουν ευκαιρίες για αιφνιδιασμούς) και μείωσαν σε 9 πόντους στα πρώτα 4 λεπτά. Στο υπόλοιπο της περιόδου το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο, κυρίως με οργανωμένες επιθέσεις, κάτι που συνέχισε να ευνοεί την ομάδα του METROCOSMOS, ο οποίος με καλό ρυθμό απέναντι στη ζώνη μείωσε σε 3 πόντους 1:21” πριν το τέλος της περιόδου η οποία τελικά έκλεισε με σκορ 38 – 41.

Στη τελευταία περίοδο και οι δύο ομάδες μπήκαν νευρικές, με χαμηλά ποσοστά και σκορ στα πρώτα 3 λεπτά με τους φιλοξενούμενους όμως με μεγαλύτερη αμυντική προσήλωση να κάνουν ένα mini run 5-0. Οι γηπεδούχοι κόλλησαν εκ νέου επιθετικά, με αποτέλεσμα στα μισά της περιόδου το σκορ να είναι 38 – 46. Στα τελευταία πέντε λεπτά και οι δύο ομάδες συνέχισαν να έχουν χαμηλά ποσοστά (παρότι και οι δύο έψαχναν την σωστή επιλογή), τον METROCOSMOS να δείχνει σημάδια κόπωσης και με την STOIXIMAN να ξαναχτίζει την διαφορά στους 10 πόντους και να διατηρεί ένα προβάδισμα ασφαλείας παίρνοντας τελικά τη νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Γερούκαλης Γ. με 18 (2) και Γάκης Ν. με 10, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Δασκαλάκης Γ. με 20 και Μπαμπανιώτης Τ. με 11 (1) πόντους αντίστοιχα.