13/12/2022 19:00 Shipping League 22/23 7 40'

Minerva Marine12157943
DNV1712181865

Εκπαιδευτήρια Γείτονα Βάρης
Vellas, Koropi 194 00, Greece

Στον Αγώνα της 7ης Αγωνιστικής μεταξύ της Minerva Marine και της DNV, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 43-65.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με δυνατές αλλά καθαρές άμυνες ενώ επιθετικά προτίμησαν κυρίως σετ επιθέσεις αλλά με τους φιλοξενούμενους να τρέχουν και σε αιφνισφιασμούς με τον Μακρή Ι, και και έτσι να παίρνουν προβάδισμα 2 κατοχών στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, βελτίωσαν τα ποσοστά τους, γύρισαν σε ζώνη αλλά δεν περιόρισαν επιθετικά τους αντιπάλους τους με την περίοδο να κλείνει με σκορ 12-17. Στο 2ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες συνέχισαν να παίζουν καθαρό μπάσκετ με καλές παράλληλα άμυνες αλλά η DNV έχασε πολλές βολές με αποτέλεσμα να δει τους γηπεδούχους να ζεσταίνονται από την γραμμή των 3 πόντων και με 3 τρίποντα να μαζεύουν την διαφορά και το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 27-29.

Στο 2ο ημίχρονο από την αρχή η DNV έτρεξε σε αιφνιδιασμούς, η ομάδα της Minerva παρασύρθηκε στον γρήγορο ρυθμό αλλά αυτό τελικά δεν την ευνόησε και με 9 πόντους του Μαστρογιάννη Α. οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την διαφορά σε διψήφια επίπεδα και η 3η περίοδος έκλεισε με σκορ 34-47. Στο τελευταίο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι πίεσαν από την αρχή αμυντικά, τα ποσοστά έπεσαν, οι δύο ομάδες έμειναν χωρίς καλάθι τα πρώτα 2′, η Minerva έβαλε έναν μόνο πόντο στα πρώτα 5′ και είδε τους αντιπάλους της να διευρύνουν την διαφορά, να διατηρούν τον έλεγχο του αγώνα και να παίρνουν τελικά και το ροζ φύλλο αγώνα.