51 - 63

20/06/2022 21:30 Play Off Shipping League A 21/22 40'

DNV191791151
Minerva Marine1619111763

Στον αγώνα μεταξύ της  DNV και της Minerva Marine οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 51-63.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 ομάδων αμυντικά επέλεξαν να παίξουν αμυντικά με σχηματισμό man to man για να αντιμετωπίσουν με επιτυχία τον αργό ρυθμό του αγώνα. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν τον αγώνα καταιγιστικά όντως πολύ καυτοί με ένα αρχικό 10-1 αλλά δέχτηκαν απάντηση  και το σκορ ήταν 10-8 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν το σερί 10 πόντων τους που έφερε την ανατροπή και έδωσε δυναμική για το υπόλοιπο του αγώνα όπως αποδείχτηκε με την περίοδο να κλείνει με σκορ 14-16.

Στο 2ο δεκάλεπτο, ο ρυθμός του αγώνα ήταν πιο γρήγορος και ευνόησε το παιχνίδι των φιλοξενούμενων όπου σκόραραν 10 αναπάντητους βοηθώντας τους να αυξάνουν το προβάδισμα τους και το σκορ ήταν 22-29 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι παίκτες της DNV ανέβασαν την απόδοση τους και μείωσαν τη διαφορά δείχνοντας μαχητικότητα  με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 31-35.

Στο 2ο ημίχρονο, οι παίκτες της Minerva Marine εμφανίστηκαν ορεξάτοι και με όπλο τους αιφνιδιασμούς πέτυχαν 8 πόντους πήραν προβάδισμα 9 πόντων βάζοντάς δύσκολα στους αντιπάλους τους και το σκορ ήταν 34-43 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία, οι ομάδες σίγησαν επιθετικά λόγω της μεγάλης κατάθεσης ενέργειας των προηγούμενων λεπτών με την περίοδο να κλείνει με σκορ 37-46.

Στο 4ο δεκάλεπτο, το παιχνίδι έγινε πιο σκληρό με τους παίκτες να προσπαθούν να διεκδικήσουν τον αγώνα αφού η απόσταση μεταξύ τους ήταν μικρή  και το σκορ ήταν 45-52 με 5 λεπτά να απομένουν για τη  λήξη. Στα τελευταία  λεπτά του αγώνα, η νευρικότητα που υπήρχε στον αγώνα ευνόησε την ομάδα με το μεγαλύτερο βάθος στο πάγκο της που κατάφερε να βρεί τις λύσεις επιθετικά κυρίως,  με την περίοδο να κλείνει με σκορ 51-63.