MOTOR OIL – ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΠΕΤΡΕΛΑΙΑ

25/01/2018 20:00 Elite League A 17/18 40'

Leof. Kon/nou Karamanli 117, Acharnes 136 72, Greece

Στον αγώνα μεταξύ της MOTOR OIL και των ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΠΕΤΡΕΛΑΙΩΝ, οι τελευταίοι καταφέραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 55 – 63.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο επέλεξαν σετ επιθέσεις αλλά τα ΕΛΠΕ είχαν σαφώς μεγαλύτερη συγκέντρωση, πιο καθαρές τελικές επιλογές και περισσότερη παραγωγή από ασίστ με αποτέλεσμα να ξεκινήσουν με σκορ 0 – 9 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια το παιχνίδι συνέχισε σε πιο γρήγορο ρυθμό με απόπειρες αιφνιδιασμών και επιθέσεις στο transition και από τις δύο ομάδες, η Motor Oil ευνοήθηκε ελαφρώς από αυτό και η περίοδος έκλεισε με σκορ 5 – 14.

Στο 2ο Δεκάλεπτο και πάλι το παιχνίδι σε γρήγορο ρυθμό από την αρχή, με τους γηπεδούχους να συνεχίζουν να βελτιώνονται και να μειώνουν με αιχμή τον Γιαννόπουλο Π. σε 2 πόντους και με τρίποντο του Τσόγκα Β. σε έναν πόντο, τους αντιπάλους τους να έχουν βγει εκτός ρυθμού, να αντιμετωπίσουν επιθετικό πρόβλημα αλλά να διατηρούν το προβάδισμα με το σκορ να είναι 20 – 19 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου το τέμπο του αγώνα έπεσε και πάλι, οι άμυνες δυνάμωσαν, οι παίκτες έδειξαν μαχητικότητα στα ριμπάουντ και οι δύο ομάδες έμειναν κοντά στο σκορ το οποίο ήταν 25 – 27 στο τέλος του ημιχρόνου.

Στο 3ο Δεκάλεπτο τα ΕΛΠΕ γύρισαν σε άμυνα ζώνης 2 – 3, με το παιχνίδι να συνεχίζει σε οργανωμένες κυρίως επιθέσεις, οι άμυνες παρέμειναν καλές και κυριάρχησαν στα πρώτα 2 λεπτά άλλα στην πορεία οι παίκτες άρχισαν να λύνονται επιθετικά με το σκορ να είναι 33 – 36 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια η Motor Oil αντιμετώπισε σοβαρό πρόβλημα απέναντι στην ζώνη, με αποτέλεσμα οι αντίπαλοι της να βγάλουν διαδοχικές άμυνες, να τις μετατρέψουν σε αιφνιδιασμούς και με ασίστ του Μαρκάκη Β. και τρίποντο του Κουτούζη Π. πήραν και πάλι προβάδισμα 3 κατοχών και με επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι του Χίου Α. διψήφια διαφορά αλλά οι αντίπαλοι τους στα τελευταία 2 λεπτά αντέδρασαν και με ένα run 8 – 0 κατάφεραν να κλείσουν την περίοδο με σκορ 41 – 43.

Στο τελευταίο Δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι γύρισαν σε άμυνα man, με τις δύο ομάδες να πιέσουν την μπάλα και τις πρώτες πάσες, το παιχνίδι και πάλι σε σετ επιθέσεις, με τους παίκτες να ψάχνουν τις σωστές τελικές επιλογές αλλά να παρουσιάζονται διστακτικοί στις τελικές προσπάθειές τους και να έχουν αρκετά αβίαστα λάθη στα πρώτα 3 λεπτά, τους φιλοξενούμενους να γυρίζουν και πάλι σε ζώνη 2 – 3 και το σκορ 48 – 50 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία παρόλα αυτά τα ΕΛΠΕ άρχισαν να μετατρέπουν και πάλι τις αμύνες σε καλάθια στο transition, οι γηπεδούχοι περιορίστηκαν σε στατικά σουτ 3 πόντων απέναντι στην ζώνη και είδαν τους αντιπάλους τους με πρωταγωνιστές τους Μαρκάκη Β. και Κουτούζη Π. και Καλαρίδη Σ. να κάνουν ένα run 10 – 0 σε 2 λεπτά και το σκορ ήταν 52 – 58 με 2′ για λήξη. Στα τελευταία 2′ του.αγώνα οι άμυνες κυριάρχησαν κυριολεκτικά, τα ποσοστά ήταν πολύ χαμηλά αλλά η ομάδα των ΕΛΠΕ διατήρησε προβάδισμα 2+ κατοχών παίρνοντας τελικά την Νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Γιαννόπουλος Π. με 20 (2) και Καρύτσας Γ. με 14 (1), ενώ από τους φιλοξενούμενουτς οι Μαρκάκης Β. με 20 (3) και Κουτούζης Π. με 18 (1) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Μαλανδρής, Αργυρούδης