ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΠΕΤΡΕΛΑΙΑ – MOTOR OIL

16/11/2017 20:00 Elite League A 17/18 40'

Leof. Kon/nou Karamanli 117, Acharnes 136 72, Greece

Στο ντέρμπυ των πετρελαϊκών εταιρειών η ομάδα των Ελληνικών Πετρελαίων πήρε σπουδαία νίκη με 56-52 επί της ομάδας της MOTOR OIL μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι. Στην βροχερή Αθήνα οι δύο ομάδες έδωσαν τον καλύτερο εαυτό τους, δεν πτοήθηκαν από τις απουσίες τους, έπαιξαν όμορφο μπάσκετ και το τέλος είχε τους παίκτες του Καλαφατάκη να φεύγουν με το χαμόγελο.

Η ομάδα της MOTOR OIL έλεγχε απόλυτα το ματς στο πρώτο ημίχρονο, παρά την απελπιστική αστοχία της από την γραμμή των 6.25 (0/13 στο πρώτο ημίχρονο)! Η καλή της άμυνα και η αστοχία των ΕΛ.ΠΕ.  την έφεραν από την αρχή σε θέση οδηγού (0-4, 2-6 με το πρώτο καλάθι των ΕΛ.ΠΕ μετά από 4.30 λεπτά μπάσκετ) με τον Καρύτσα να ηγείται της επίθεσης (8 πόντοι στο πρώτο δεκάλεπτο) και τους Χαιρέτη και Τσόγκα να βγάζουν ενέργεια μέσα στη ρακέτα. Ο Χιου για τα ΕΛ.ΠΕ. με 4 πόντους κράτησε την ομάδα του κοντά στο σκορ (8-14).

Μέχρι τα μέσα της 2ης περιόδου η MOTOR OIL έλεγχε το ματς! Η άμυνα ζώνης των ΕΛ.ΠΕ. είχε μεν αποτέλεσμα λόγω της περιφερειακής αστοχία της MOTOR OIL, όμως στην επίθεση της η ομάδα του Καλαφατάκη δυσκολευόταν να βρει ρυθμό. Έτσι η διαφορά έφτασε σε διψήφια ύψη (10-20, 14-26), με τα ΕΛ.ΠΕ όμως να κάνουν ένα σερί 7-0 και να κλείνουν το ημίχρονο στο -5, κυρίως χάρη σε κάποια μαζεμένα λάθη των παικτών του Θεοδωρίδη.

Η διαφορά έπεσε και άλλο στην επανάληψη με το σερί να φτάνει το 11-0 (25-26) πριν η MOTOR OIL αντιδράσει. Με απίθανη πάσα του Τσόγκα στο Χαιρέτη έσπασε το σερί των αντιπάλων τους , ενώ ο Σοφός πέτυχε το πρώτο τρίποντο της ομάδας του φια το 25-31. Το σερί συνεχίστηκε με νέο τρίποντο του Τσόγκα (0-9) και τη διαφορά να φτάνει και πάλι σε διψήφια μεγέθη (25-35). Σε εκείνο το σημείο όμως άλλαξε όλο το ματς. Τα ΕΛ.ΠΕ γύρισαν την άμυνα από ζώνη σε πιεστικό man to man, έκλεψαν μπάλες, έτρεξαν στον αιφνιδιασμό, πέτυχαν εύκολα καλάθια και πήραν την ψυχολογία του αγώνα. Ο Κατζέλης «ζεστάθηκε» επιθετικά, πέτυχε 7 σερί πόντους, μοίρασε σωστά την μπάλα και είδε την ομάδα του να τρέχει ένα απίστευτο σερί 18-0 και να κλείνει την 3η περίοδο στο +8 (43-35)!

Το σερί έκλεισε στο 20-0 (45-35) για την πρώτη διψήφια διαφορά των ΕΛ.ΠΕ., πριν ο Τσόγκας πετύχει το πρώτο καλάθι της MOTOR OIL μετά από 6 λεπτά αφλογιστίας. Η MOTOR OIL έβγαλε αντίδραση και με δικό της μίνι σερί μείωσε σε 45-42 και στη συνέχεια σε 47-46! Το ματς πλέον ήταν οριακό και όλα θα κρίνονταν στις λεπτομέρειες. Η ομάδα των ΕΛ.ΠΕ φάνηκε να έχει περισσότερες δυνάμεις (μεγαλύτερο το rotation 11 παίκτες έναντι 8) και παρά την αστοχία της από τις βολές κατάφερε να μην χάσει αυτό το μικρό προβάδισμα και να πάρει την σπουδαία νίκη.

Ο Καρβέλας στατιστικός ήταν ο MVP του αγώνα με 16 efficiency, όμως ο Κατζέλης ήταν ο ηγέτης των ΕΛ.ΠΕ. Βοήθησαν και οι Νταλακούρας, Χιου και Γκότσης! Οι Τσόγκας και Μαργέτης οι καλύτεροι για τη MOTOR OIL! Το νούμερο του αγώνα το 2/24 τρίποντα (έναντι μόλις 1/5) της MOTOR OIL!

Διαιτητές : Μαρτινάκος, Ναστούλης.

Δηλώσεις Παικτών/Προπονητών

Γκότσης Παναγιώτης  (Παίκτης ΕΛΠΕ):

” Ήταν ένα δυνατό παιχνίδι. Παίξαμε όσο μπορούσαμε δυνατά, το γυρίσαμε. Και η άλλη ομάδα έπαιξε πάρα πολύ δυνατά, το ευχαριστηθήκαμε και εμείς, φάνηκε πως το ευχαριστηθήκανε και τα παιδιά! Πολύ ωραίο ματς. Καλή συνέχεια. “

Καρλατήρας Τάσος  (Παίκτης MOTOR OIL) :

” Όταν επιτρέπουμε στον αντίπαλο να μας κάνει σερί 18-0 σε ένα 5’ και χάνουμε πλεονέκτημα 10 πόντων, δεν μπορούμε να συζητήσουμε περαιτέρω για το συγκεκριμένο παιχνίδι . Τα χρονικά περιθώρια έχουν εξαντληθεί για την ομάδα και το 0-3 στην αρχή του πρωταθλήματος υποδηλώνει ότι όλοι πρέπει να κάνουμε την αυτοκριτική μας και να βελτιωθούμε, τόσο ατομικά, όσο και ως σύνολο. Κλείνοντας, να δώσω συγχαρητήρια στον αντίπαλο για το παιχνίδι, όχι όμως και στο διαιτητικό δίδυμο που σφύριζε με… 50% ευστοχία!!