56 - 70

12/02/2018 22:00 Elite League A 17/18 40'

Motor Oil1513101856
Ποσειδωνία1314241970

Στον Αγώνα μεταξύ της MOTOR OIL και της ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΑΣ, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 56 – 70.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 2 – 3. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο επέλεξαν οργανωμένες κυρίως επιθέσεις, με την ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΑ να μπαίνει με μεγαλύτερη συγκέντρωση στο παρκέ και να έχει πιο καθαρές τελικές επιλογές με αποτέλεσμα το σκορ να είναι 2 – 8 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια παρόλα αυτά η MOTOR OIL έδειξε σημάδια ζωής πιέζοντας για αιφνιδιασμούς και βρίσκοντας εύκολα καλάθια έκανε run 7 – 1 και ισοφάρσισε με την περίοδο να κλείνει με σκορ 15 – 13.

Στο 2ο Δεκάλεπτο και πάλι οι δύο ομάδες σε γρήγορες επιθέσεις και απόπειρες αιφνιδιασμών από την αρχή, με τους γηπεδούχους όμως να ευνοούνται ελαφρώς από αυτόν τον ρυθμό και το σκορ να είναι 21 – 22 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι παίκτες και από τις δύο πλευρές έπαιξαν ορθολογικό μπάσκετ, με την MOTOR OIL να έχει προσαρμοστεί απόλυτα απέναντι στην ζώνη, οι δύο ομάδες έμειναν κοντά και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 28 – 27.

Τόσο στο 3ο όσο και στο 4ο Δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συνέχισαν να παίζουν καλό, ελεύθερο και καθαρό μπάσκετ, οι παίκτες της MOTOR OIL συνέχισαν να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά οι παίκτες της ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΑΣ από την αρχή γύρισαν σε man και επέβαλαν αργό ρυθμό στο παιχνίδι με αποτέλεσμα να ευνοηθούν από αυτό και να πάρουν και να διατηρήσουν προβάδισμα 3+ κατοχών, παίρνοντας τελικά την Νίκη.

Διαιτητές: Παπαφωτίου, Παπαδόπουλος