87 - 46

19/04/2023 20:30 Commercial Cup 22/23 3 40'

Motor Oil2316291987
Erma First144101846

Στον αγώνα κυπέλλου μεταξύ της Motor Oil και της Erma First, οι πρώτοι πήραν μια εμφατική πρόκριση με σκορ 87-46.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα man to man, για να προσαρμοστούν καλύτερα στο γρήγορο ρυθμό του αγώνα. Επιθετικά, οι παίκτες προτιμούσαν να παίζουν οργανωμένα με τους γηπεδούχους να ξεκινούν με ένα σερί 4 πόντων στα 4 πρώτα λεπτά που έδωσε το στίγμα για τη συνέχεια. Το σκορ στα πρώτα 5 λεπτά ήταν 12-7. Στη συνέχεια οι παίκτες της Motor Oil βγάζοντας ενέργεια διαρκώς στο παρκέ αύξησαν τη διαφορά δείχνοντας τη θέληση τους να μην μπουν σε περιπέτειες στον αγώνα με την πρώτη περίοδο να κλείνουν με σκορ 23-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι σε μια προσπάθεια να βελτιώσουν την άμυνά τους την αλλάξαν σε σχηματισμό ζώνης. Αυτό είχε μικρή διαφορετική την οικονομία του αγώνα αφού αν και περιόρισαν την παραγωγικότητα των αντιπάλων τους, οι ίδιοι δεν κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά με το σκορ στα μισά της περιόδου να είναι 30-16. Στο υπόλοιπο της περιόδου, οι γηπεδούχοι με ένα σερί 9 πόντων και βρίσκοντας το στόχο έξω από τη γραμμή των 6,25 πήρε ένα προβάδισμα άνω των 20 πόντων στη λήξη του ημιχρόνου (39-18).

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι έπιασαν το νήμα από κει που το άφησαν στο προηγούμενο δεκάλεπτο βρίσκοντας σκορ μέσα από τα τρίποντα. Οι παίκτες της Erma First, απο τη δική τους πλευρά κατέβαλαν προσπάθειες αλλά ήταν πολύ δύσκολο για αυτούς να ανακόψουν την αντίπαλη επιθετικότητα. Ενδεικτικά το σκορ στο 25ο λεπτό του αγώνα ήταν 53-22. Στην πορεία οι φιλοξενούμενοι όντας εμφανώς επηρεασμένοι ψυχολογικά έμειναν στο μηδέν για περίπου 3 λεπτά, κάτι το οποίο οι παίκτες των γηπεδούχων δεν άφησαν ανεκμεταλλευτο, βρίσκοντας 10 μαζεμένους πόντους, ανεβάζοντας τη διαφορά σε πολύ υψηλά επίπεδα 60-28.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα με καμμιά από τις 2 ομάδες να μην έχει να διεκδικήσει κάτι ο ρυθμός είχε πέσει. Το ίδιο όμως δεν ίσχυσε με τις επιθέσεις αφού μέχρι να φτάσουμε στo 35ο λεπτό του αγώνα το επιμέρους σκορ ήταν 10-4. Στα επόμενα τα λεπτά η κούραση και από τις 2 πλευρές ήταν εμφανής κάτι το οποίο επηρέασε τις άμυνες, οι οποίες πλέον ήταν πιο ανοιχτές επιτρέποντας και στις 2 ομάδες να βρουν εύκολο σκορ.