80 - 56

26/02/2018 22:00 Elite League A 17/18 40'

Motor Oil1516272280
Veto SA2210141056

Σπουδαία εμφάνιση πραγματοποίησε η ομάδα της Motor Oil το βράδυ της Δευτέρας 26/02 στο κλειστό του Περιστερίου και έτσι κατάφερε και πήρε το ροζ φύλλο του αγώνα απέναντι στην ομάδα της Veto S.A. Το παιχνίδι έδειχνε αρχικά να καταλήγει στην Veto S.A. αλλά η πλήρης μεταμόρφωση των γηπεδούχων ειδικά στο 2ο ημίχρονο άλλαξε εντελώς τα προγνωστικά.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να μπαίνουν ιδανικά στο παρκέ αφού η ευστοχία των παιχτών ειδικά έξω από την γραμμή των 6,75 ήταν εξαιρετική. Δυο γρήγορα τρίποντα από τον Καζαντζή και τον Καρκανιά και 2 βολές του Καζαντζή και το σκορ πήγε αμέσως στο 2 – 8. Οι γηπεδούχοι δεν πίεζαν ιδιαίτερα στην άμυνα και έτσι περίπου στο 5´ η διαφορά έφτασε στο +10 χάρις ένα ακόμα εύστοχο τρίποντο του Καρκανιά και ένα δίποντο του Χασομέρη. Σε εκείνο το σημείο ένα εύστοχο τρίποντο του Τσόγκα ξύπνησε τους παίχτες της Motor Oil και σιγά σιγά μέχρι την λήξη του δεκαλέπτου βελτιώθηκαν αμυντικά και μείωσαν στο 10’ σε 15 – 22.

Στην 2η περίοδο οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό σε άμυνα και επίθεση και μείωσαν αμέσως σε 19 – 22. Το αξιόπιστο τρίποντο του Καρκανιά δήλωσε παρόν στα δύσκολα και αμέσως το σκορ έγινε 19 – 25. Τα λεπτά περνούσαν και οι διαφορά ανάμεσα στις 2 ομάδες ήταν σταθερά γύρω στους 4 με 6 πόντους αλλά στο τέλος του ημιχρόνου με μια στοχευμένη αντεπίθεση οι παίχτες της Motor Oil μείωσαν σε 31 – 32 χάρις τα 3 εύστοχα δίποντα του πολύ δραστήριου Γιαννόπουλου.

Στο 3ο δεκάλεπτο το σκηνικό ανατράπηκε. Οι γηπεδούχοι άρχισαν να παίζουν άμυνα για σεμινάριο με αποτέλεσμα να εγκλωβίσουν τους αντιπάλους τους σε ένα παιχνίδι άστοχων σουτ 3ων πόντων. Έκλεβαν την μια μπάλα μετα την άλλη και με γρήγορο transition πέτυχαν πολλούς εύκολους πόντους με αποτέλεσμα να ανοίξουν την διαφορά περίπου στο 26’ στο +10. Οι φιλοξενούμενοι αδυνατούσαν να σταματήσουν το εξαιρετικό ρυθμό των αντιπάλων τους και προσπαθούσαν μόνο από την περιφέρεια να σκοράρουν κάτι που δεν τους δικαίωσε μιας και στο τελείωμα της περιόδου το σκορ ήταν 58 – 46 υπέρ των γηπεδούχων.

Στην 4η και τελευταία περίοδο η πλάστιγγα είχε γύρει υπέρ των παιχτών της Motor Oil. Οι 2 μεταμορφωτές των γηπεδούχων, Τσόγκας και Μαργέτης συνέχισαν να σκοράρουν ασταμάτητα όπως και στην 3η περίοδο με αποτέλεσμα να βοηθήσουν της ομάδα τους να εξασφαλίσει μια άνετη νίκη. Οι φιλοξενούμενοι από ένα σημείο και μετά συμβιβάστηκαν με την ήττα μιας και η κούραση ήταν ένας από τους βασικούς παράγοντες της αγωνιστικής κατάρρευσης. Έτσι το σφύριγμα της λήξης βρήκε την ομάδα της Motor Oil να πανηγυρίζει για την νίκη της με σκορ 80 – 56.

Για τους νικητές φανταστική εμφάνιση πραγματοποίησε τόσο ο Τσόγκας με 32 πόντους και 8 τρίποντα όσο και ο Μαργέτης με 25 πόντους 9 κλεψίματα και 17 ριμπάουντ. Για την ομάδα της Veto σημαντική παρουσία είχαν ο Καζαντζής με 16 και ο Καρκανιάς με 20 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές : Λύρας, Αυγερινός.

Δηλώσεις Παιχτών – Προπονητών :

Τσόγκας Βασίλης (Παίχτης Motor Oil) :“Ο αντίπαλος ξεκίνησε πολύ δυνατά βάζοντας μεγάλα σουτ από την περιφέρεια. Εμείς ροκανίσαμε σιγά σιγά τη διαφορά και το παιχνίδι έκλεισε στον πόντο μετά το πέρας του 2ου δεκαλέπτου. Στο 3ο και 4ο δεκάλεπτο ανεβάσαμε ρυθμό, εκμεταλλευτήκαμε ότι ο αντίπαλος κουράστηκε (κατέβηκαν με 6 παίχτες) και σε συνδυασμό με υψηλά ποσοστά ευστοχίας πήραμε τη νίκη. Πολλά συγχαρητήρια και στις δύο ομάδες.Καλή συνέχεια.”