58 - 44

20/03/2023 20:30 Commercial Cup 22/23 2 40'

Motor Oil82319858
Sun Enterprises131231644

Στον αγώνα του κυπέλλου μεταξύ της Motor Oil και της Sun Enterprises, η ομάδα που προκρίθηκε ήταν η γηπεδούχος με σκορ 58-44.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες των γηπεδούχων επέλεξαν άμυνα man to man, ενω οι αντίπαλοι τους, ζώνη. Ο ρυθμός του αγώνα ήταν γρήγορος με τις ομάδες να επιλέγουν να εκδηλώνουν οργανωμένες επιθέσεις με εκείνη η οποία να είναι καλύτερη να είναι η γηπεδουχος που στα πρώτα 5 λεπτά βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 7-4. Στη συνέχεια όμως οι παίκτες της Sun Enterprises, βελτίωσαν το παιχνίδι τους και αφού αρχικά πέρασαν μπροστά στο σκορ με 7-8 κατάφεραν να κρατήσουν το προβάδισμά τους και να προηγούνται με 8-13 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι μέσα από τη δυνατή τους άμυνα κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά και να το φέρουν σε απόσταση βολής αφού στα μισά της περιόδου το σκορ ήταν 14-15. Στο υπόλοιπο οι γηπεδούχοι κράτησαν το ρυθμό τους  και καταφέρνοντας να έχουν ένα σερί 6 πόντων και να σκοράρουν στα μακρινά τους σουτ προηγούνταν στο ημίχρονο με σκορ 31-25.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι παίκτες της Motor Oil έπιασαν το νήμα από κει που το άφησαν στο προηγούμενο δεκάλεπτο και συνεχώς αυξαναν το προβάδισμά τους με το σκορ στο 25ο λεπτό του αγώνα να είναι 39-26. Στην πορεία οι παίκτες της Sun Enterprises προσπαθούσαν να βγάλουν μια αντίδραση αλλά η κούραση τους καθώς και η ποιότητα των περσινών κυπελλούχων δεν τους άφησαν περιθώρια να αμισβητήσουν την κυριαρχίας τους και το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 50-28.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα ο ρυθμός του αγώνα είχε πέσει κάτι που φυσικά βόλεψε την ομάδα που βρισκόταν μπροστά στο σκορ αφού χωρίς καμία δυσκολία έβλεπε τον χρόνο να είναι με το μέρος της. Έτσι το σκορ με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη ήταν 53-24. Στα εναπομείναντα λεπτά οι παίκτες των φιλοξενούμενων βρήκαν την ευκαιρία να διασκεδάσουν τις εντυπώσεις και όντας πολύ καλύτεροι από τους αντιπάλους τους μείωσαν την διάφορα σημαντικά.