30 - 46

25/11/2021 20:30 Commercial League A 21/22 4 40'

MR Healthtech6591030
ΕΖΑ151441346

Στον Αγώνα της 4ης Αγωνιστικής μεταξύ της MRHEALTHTECH και της EZA οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 30 – 46.

Στο πρώτο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες μπήκα δυναμικά στο παρκέ επιλέγοντας οργανωμένες επιθέσεις. Οι φιλοξενούμενοι επέλεξαν την άμυνα ζώνης ενώ από την άλλη πλευρά οι γηπεδούχοι πίεσαν σε περισσότερα μέρη του γηπέδου. Η καλή άμυνα των φιλοξενούμενων σε συνδυασμό με μερικές λάθος πάσες και την κακή οργάνωση των γηπεδούχων οδήγησαν το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρωθεί με σκορ 6 – 15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες της MRHEALTHTECH μπήκαν με πολλή ενέργεια με σκοπό να μειώσουν διάφορα ξεκινώντας καλά αφού αμέσως μετά την επαναφορά κατάφεραν να σημειώσουν ένα πολύ όμορφο τρίποντο. Ωστόσο οι παίκτες της ΕΖΑ δεν ήταν διατεθειμένοι να αφήσουν το παιχνίδι σε καμία περίπτωση από τόσο νωρίς. Η πολλή καλή άμυνα ζώνης που έπαιξαν δεν έδωσε διαδρόμους τους αντιπάλους οι οποίοι παρά τις προσπάθειες τους να διεισδύσουν παρέμειναν χαμηλά στο σκορ και ολοκλήρωσαν το ημίχρονο με σκορ 11 – 29.

Επιστρέφοντας από τα αποδυτήρια οι γηπεδούχοι έδειξαν για ακόμα μία φορά πως δεν ήταν έτοιμοι να τα παρατήσουν. Παίζοντας πολλή καλή άμυνα και πιέζοντας ασφυκτικά τους αντιπάλους τους κατάφεραν ιδιαίτερα για το πρώτο πεντάλεπτο της περιόδου να μην τους επιτρέψουν να σκοράρουν διαμορφώνοντας το σκορ για τα πρώτα 5 λεπτά της τρίτης περιόδου σε 15 – 29. Στη συνέχεια του δεκαλέπτου και οι δύο ομάδες είχαν εστιάσει στην άμυνα αποτρέποντας τους αντιπάλους να βρουν το στόχο τους προς το καλάθι ωστόσο αυτό κράτησε τους πόντους του παιχνιδιού χαμηλά ολοκληρώνοντας την Τρίτη περίοδο με σκορ 20 – 33.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα παρά το γεγονός ότι το παιχνίδι σχεδόν είχε κριθεί είδαμε αρκετά ωραίο μπάσκετ. Και οι δύο ομάδες γύρισαν πολύ καλά την μπάλα κάνοντας σωστές επιλογές και βγάζοντας όμορφες φάσεις. Η άμυνα συνέχισε στο μοτίβο των προηγούμενων περιόδων ωστόσο οι παίκτες είχαν χαλαρώσει, είχαν βρει τα πατήματα τους στην επίθεση και παίζοντας ωραίο μπάσκετ το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με σκορ 30 – 46

Διαιτητές: Καλογερόπουλος Φ., Καραπαπάς Χ.