42 - 46

09/03/2023 20:30 Commercial League C 22/23 6 40'

MR Healthtech14871342
Cordia914111246

Στον αγώνα της 6ης αγωνιστικής μεταξύ της Mr Healthtech και της Cordia οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 42-46.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες των γηπεδούχων επέλεξαν άμυνα ζώνης ενώ οι αντίπαλοί τους man to man για να αποκτήσουν προβάδισμα στον αγώνα από νωρίς. Η ομάδα που ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα ήταν γηπεδούχος η οποία με κλεψίματα και αιφνιδιασμούς προηγούνταν 6-4 στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα. Στη συνέχεια η καλή αμυντική πίεση των γηπεδούχων που ανάγκασε τους αντιπάλους τους να δοκιμάζουν μακρινά σουτ που τους επέτρεψαν μεγαλώσουν τη διαφορά και να προηγούνται 14-9 ως το τέλος της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι ομάδες εμφάνισαν ισάξια εικόνα κάτι που αντικατοπτρίστηκε και στον πίνακα του σκορ αφού είχαν μέχρι τα μισά της περιόδου ένα επιμέρους σκορ 5-5. Στο υπόλοιπο γρήγορες επιθέσεις φάνηκε ότι δημιούργησαν τις προϋποθέσεις στους παίκτες Cordia να γίνουν απειλητικοί όπου κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή και να προηγούνται στο τέλος του πρώτου ημίχρονο με 22-23.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι ομάδες εμφανίστηκαν νωθρές επιθετικά όπου ήταν άστοχες κάτω απο το καλάθι. Το σκορ στο 25ο λεπτό του αγώνα ήταν 25-27. Στην πορεία οι βιαστικές επιθέσεις που το δημιουργούσαν λάθη από την πλευρά της Mr Healthtech βρήκε σαν απάντηση τις οργανωμένες επιθέσεις των φιλοξενούμενων οι οποίοι αύξησαν τη διαφορά τους στους 5 πόντους κατά το κλείσιμο της τρίτης περιόδου (21-34).

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα ο ρυθμός συνέχισε να είναι γρήγορος κάτι που φάνηκε ότι είχε αντίκρισμα στη φυσική κατάσταση των γηπεδούχων οι οποίοι ξεκίνησαν να εμφανίζουν σημάδια κούρασης. Έτσι δεν κατάφεραν να μειώσουν και η διαφορά παρέμεινε σταθερή με το σκορ να είναι 34-38 στο 35ο λεπτό του αγώνα. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα οι παίκτες των γηπεδούχων έκαναν την απέλπιδα προσπάθειά τους και κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα σε 2 περιπτώσεις ωστόσο Cordia ήταν αρκετά ψύχραιμοι και κατάφεραν να κατακτήσει το ροζ φύλλο αγώνα.