MUSEUM – ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΙΚΟ ΚΟΛΛΕΓΙΟ ΑΘΗΝΩΝ

27/02/2018 22:15 Super League A 17/18 40'

Η πολύ σοβαρή προσπάθεια να ανεβεί θέσεις στον βαθμολογικό πίνακα  μέχρι την λήξη της κανονικής περιόδου συνεχίστηκε για την ομάδα του Μητροπολιτικού Κολλεγίου Αθηνών το  βράδυ της Τρίτης 27/02 στο κλειστό του Περιστερίου. Εκεί κατάφερε έστω και με μεγάλη δυσκολία να κάμψει την αντίσταση της πολύ ποιοτικής ομάδας Museum που στις λεπτομέρειες δεν κατάφερε να φύγει με το ροζ φύλλο του αγώνα.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τους «νεαρούς» να μπαίνουν πολύ δυνατά ακολουθώντας πίστα τις οδηγίες του coach Παναγόπουλου. Αμέσως με 2 δίποντα από Καράμπουλα, Δέμη και με 1 τρίποντο από τον Βαρβαρίδη πήραν το προβάδισμα με 2 – 7. Οι γηπεδούχοι σιγά σιγά βρήκαν τα πατήματα τους και με την σωστή οργάνωση του παιχνιδιού από τον Ρωμοσιό κατάφεραν σχετικά γρήγορα να πάρουν εκείνοι κεφάλι στο σκορ με 8 – 7. Βρεττός, Κλουβάτος από τους γηπεδούχους και Βαρβαρίδης, Καράμπουλας από τους φιλοξενούμενους  ήταν οι παίχτες που είχαν την μερίδα του λέοντος στο σκοράρισμα με τους πρώτους να διατηρούν το προβάδισμα στην λήξη του δεκαλέπτου με σκορ 19 – 16.

Στην 2η περίοδο το σκηνικό δεν άλλαξε ιδιαίτερα με τις 2 ομάδες να εναλλάσσονται συνεχώς στο προβάδισμα. Οι φιλοξενούμενοι με ένα μικρό σερί 0 – 5 χάρις 2 όλες του Καράμπουλα και 1 τρίποντο του Βαρβαρίδη έκαναν το 19 – 21. Οι γηπεδούχοι από την άλλη απάντησαν με αρχικά με 2 δίποντα από τον Κελεπούρη και τον  Βρεττό αλλά και με 1 τρίποντο από τον Δεληγιάννη που έφερε την ομάδα του πάλι μπροστά στο σκορ με 26 – 25. Το σκηνικό αυτό συνεχίστηκε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου που βρήκε τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 30 – 31.

Στην 3η περίοδο ο ρυθμός έπεσε και από τις 2 ομάδες. Οι παίχτες του Κολλεγίου με ένα γρήγορο σερί 0 – 6 ανέβασαν την διαφορά στο +7. Ο Καράμπουλας «πυροβολούσε» ασταμάτητα μέσα και έξω από την γραμμή των 6,75 και έτσι ήταν αυτός που διατηρούσε την ομάδα του μπροστά στο σκορ. Οι παίχτες της Museum από την άλλη παρά το αρχική αδράνεια που έδειξαν στο 1ο μισό της περιόδου μετά βελτιώθηκαν τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά και με την βοήθεια του Βρεττού μέσα στην ρακέτα κατάφεραν και μείωσαν στο τέλος του δεκαλέπτου σε 40 – 42.

Στην 4η περίοδο το ματς ήταν ένα πραγματικό derby. Οι φιλοξενούμενοι είχαν συνεχώς το προβάδισμα αλλά οι γηπεδούχοι χάρις την εξαιρετική εμφάνιση του  Βρεττού και του Ρωμοσιού ήταν συνεχώς ένα με δυο καλάθια πίσω. Περίπου στο 35’ οι παίχτες της Museum κατάφεραν και έφεραν το ματς στα ίσα χάρις ένα καλάθι του Ρωμοσιού. Από εκείνο το σημείο και μέχρι το τέλος του παιχνιδιού Καράμπουλας, Βαρβαρίδης και Μηνακάκης με την απόδοση τους χάρισαν την νίκη στην ομάδα τους και την ελπίδα για καλύτερο πλασάρισμα μέχρι τα play off με σκορ 54 – 58.

Για τους νικητές εξαιρετική απόδοση είχε ο Καράμπουλας με 34 πόντους και 11 ριμπάουντ ενώ για την ομάδα της Museum πολύ καλή απόδοση είχαν τόσο ο Βρεττός όσο και ο Ρωμοσιός που πέτυχαν 13 και 11 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές : Σιδέρης , Παυλόπουλος.

Δηλώσεις Παιχτών – Προπονητών :

Καράμπουλας Κων/νος (Παίχτης Μητ. Κολλεγίου Αθηνών) : “Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι. Στην αρχή δεν είχαμε βρει ρυθμό και αρκετά γρήγορα καλάθια , αλλά μετά το ημίχρονο βάλαμε μυαλό , σφίξαμε στην άμυνα και παίξαμε πιο δυνατά. Βάλαμε κάποια κρίσιμα σουτ στο τέλος και πιστεύω πως αυτό μας έδωσε την νίκη.”

Κελεπούρης Δημήτρης (Παίχτης Museum) : “Ήταν ένα πολύ ωραίο ματς με μια πολύ ανταγωνιστική και καλή ομάδα. Στο τέλος στις λεπτομέρειες, ήταν καλύτεροι από εμάς και κέρδισαν δίκαια. Το ευχαριστηθήκαμε όμως, αυτό μετράει οπότε όλα καλά.”