31/10/2017 21:30 Super League A 17/18 40'

Museum BC1114121653
Rougixtres916171759

Leof. Kon/nou Karamanli 117, Acharnes 136 72, Greece

Στον Αγώνα μεταξύ της MUSEUM B.C και των ROUGIXTRES, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν τελικά την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 53 – 59.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι μπήκαν νευρικές στο παρκέ επιλέγοντας βιαστικές τελικές επιλογές, με τα ποσοστά να είναι χαμηλά και το σκορ ήταν 4 – 2 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου το παιχνίδι συνέχισε σε πιο γρήγορο ρυθμό με συνεχείς απόπειρες αιφνιδιασμών, τα ποσοστά παρέμειναν σχετικά χαμηλά αλλά οι δύο ομάδες βελτίωσαν τις τελικές επιλογές τους και η περίοδος έκλεισε με σκορ 11 – 9.

Στο 2ο Δεκάλεπτο από την αρχή και οι δύο ομάδες επέλεξαν σετ επιθέσεις, με τον ρυθμό να πέφτει, οι ROUGIXTRES ευνοήθηκαν από αυτό και πέρασαν μπροστά στο σκορ αλλά και η MUSEUM αντέδρασε βρίσκοντας λύσεις από τον Δεληγιάννη Δ. και ξαναπήρε το προβάδισμα με το σκορ να είναι 18 – 16 στα μισά της περιόδου. Στην πορεία οι παίκτες των ROUGIXTRES συνέχισαν να βελτιώνονται στον αγωνιστικό χώρο και με πρωταγωνιστές τους Λασκαρίδη Θ. και Ζαλμά Σ. πήραν προβάδισμα 2 κατοχών αλλά και οι παίκτες της MUSEUM αντέδρασαν και πάλι και με ένα run στο τελευταίο λεπτό έκλεισαν το ημίχρονο με σκορ 25 – 25.

Στο 3ο Δεκάλεπτο και πάλι οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο στα πρώτα λεπτά, με τους δύο αντιπάλους να παίζουν ελεύθερο μπάσκετ, να βγάζουν ενέργεια στο παρκέ και το σκορ ήταν 27 – 32 στα πρώτα 5 λεπτά. Στο υπόλοιπο της περιόδου παρόλα αυτά η MUSEUM με 7 σερί πόντους του Κοτσόλη Σ. ξαναπήρε το προβάδισμα αλλά και οι ROUGIXTRES με ένα δικό τους run έκλεισαν την περίοδο με σκορ 37 – 42.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το τέμπο του αγώνα ανέβηκε και πάλι, με τις επιλογές των παικτών να γίνονται και πάλι πιο βιαστικές αλλά οι φιλοξενούμενοι ευνοήθηκαν τελικά και πάλι από τον γρήγορο ρυθμό παίρνοντας προβάδισμα 3 κατοχών για πρώτη φορά, με το σκορ να είναι 49 – 42 στα πρώτα 5 λεπτά. Στα τελευταία 5 λεπτά οι γηπεδούχοι άρχισαν να σημαδεύουν συστηματικά τους ψηλούς τους (ειδικά τον Κοτσόλη Σ.) ενώ παράλληλα δυνάμωσαν και την άμυνα τους και με 2 σερί μακρινά σουτ των Βραχνή Δ. και Κοτσόλη Σ. ισοφάρισαν με το σκορ να είναι 49 – 51 με 2′ για λήξη. Στα τελευταία 2 λεπτά παρόλα αυτά οι παίκτες των ROUGIXTRES έδειξαν καθαρό μυαλό και διατήρησαν τον έλεγχο του αγώνα καθώς και μια διαφορά 2 κατοχών παίρνοντας τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι ΚΟΤΣΟΛΗΣ Σ. με 17 (1) και ΖΑΧΑΡΙΑΔΗΣ Θ. με 17 (3), ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι ΛΑΣΚΑΡΙΔΗΣ Ο. με 25 και ΚΑΡΑΔΕΜΗΤΡΟΣ Δ. με 13 (3) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Δελδήμος, Καταγάς