03/05/2018 21:30 Play Off Minor Super League 17/18 40'

Museum BC1316111555
UCI1514201564

Enersize Sport Club
Leof. Kon/nou Karamanli 117, Acharnes 136 72, Greece

Στον Αγώνα μεταξύ της MUSEUM B.C. και της UCI. οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 55 – 64.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες ζώνης 2 – 3, ενώ στο επιιθετικό κομμάτι και οι δύο μπήκαν με καλά πατήματα στην αρχή παίζοντας ελεύθερο μπάσκετ, επιλέγοντας γρήγορες επιθέσεις και το σκορ ήταν 5 – 7 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία το τέμπο του αγώνα έγινε όλο και πιο γρήγορο με συνεχείς απόπειρες αιφνιδιασμών και από τις δύο ομάδες οι οποίες έμειναν κοντά και το σκορ ήταν 13 – 15 στο τέλος της περιόδου.

Στο 2ο Δεκάλεπτο οι δύο αντίπαλοι σε περισσότερες σετ επιθέσεις, με την MUSEUM όμως με δύο σερί τρίποντα να παίρνει διαφορά 2 κατοχών και το σκορ ήταν 21 – 17 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι γηπεδούχοι συνέχισαν το run και με εξαιρετική παραγωγή από assist πήραν προβάδισμα 3 κατοχών αλλά και η UCI αντέδρασε στα τελευταία 2 λεπτά και με ένα εντυπωσιακό run στα τελευταία 2 λεπτά έκλεισαν την περίοδο με σκορ 29 – 29.

Τόσο στο 3ο όσο και στο 4ο Δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων οι οποίες έπαιξαν ορθολογικό μπάσκετ και δυνάμωσαν τις άμυνες τους αλλά οι παίκτες της MUSEUM παρουσίασαν όλο και πιο εμφανή σημάδια κόπωσης και οι παίκτες της UCI πήραν και διατήρησαν στο μεγαλύτερο μέρος του ημιχρόνου προβάδισμα 3 κατοχών, παίρνοντας τελικά την Νίκη.

Διαιτητές: Ραχιώτης. Ναστούλης