21/11/2017 22:00 Super League A 17/18 40'

Museum BC71392453
ThinkDigital142014755

Leof. Kon/nou Karamanli 117, Acharnes 136 72, Greece

Στον Αγώνα μεταξύ της MUSEUM BC και της THINK DIGITAL, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 53 – 55.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι παίκτες και από τις δύο πλευρές μπήκαν με ενέργεια αλλά χωρίς καθαρό μυαλό, έχοντας βιαστικές τελικές επιλογές στα πρώτα 2 λεπτά, με τον ρυθμό του αγώνα να είναι γρήγορος με πολλές επιθέσεις στο transition και σε αιφνιδιασμούς και το σκορ 5 – 9 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου το παιχνίδι συνέχισε σε φρενήρη ρυθμό με συνεχέις απόπειρες αιφνιδιασμών, κάτι όμως που ευνόησε την THINK DIGITAL, η οποία πήρε προβάδισμα 3 κατοχών και η περίοδος έκλεισε με σκορ 7 – 14.

Στο 2ο Δεκάλεπτο οι παίκτες και από τις δύο πλευρές λύθηκαν επιθετικά, άρχισαν να έχουν μεγάλη παραγωγή από assist και επέλεξαν κυρίως οργανωμένες επιθέσεις αλλά και πάλι οι φιλοξενούμενοι είχαν μεγαλύτερη συγκέντρωση και πιο καθαρές τελικές επιλογές με αποτέλεσμα να πάρουν διψήφια διαφορά και στο δεύτερο μισό της περιόδου με πρωταγωνιστές τους ΜΑΥΡΙΚΙΟ Ν. και ΜΑΡΓΑΡΗ Β. επέβαλαν και πάλι γρήγορο τέμπο με αποτέλεσμα το ημίχρονο να κλείσει με σκορ 20 – 34.

Τόσο στο 3ο όσο και στο 4ο Δεκάλεπτο  δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων μέχρι το 5ο λεπτό της τελευταίας περιόδου όπου η MUSEUM άρχισε να δέιχνει σημάδια ζωής και με διαδοχικά τρίποντα από τους ΖΑΧΑΡΙΑΔΗ Θ. και ΚΟΤΣΟΛΗ Σ. και πολύ καλύτερη άμυνα στην μπάλα έκανε run 10 – 0 με το σκορ να είναι 48 – 53 με 2′, με κλέψιμο και καλάθι του ΚΟΤΣΟΛΗ Σ. 51 – 54 με 1΄ και με επιθετικό ριμπάουντ του ΖΑΜΠΟΥΡΑ Χ. και assist του ίδιου μείωσε περαιτέρω σε 53 – 54 και το σκορ με μία βολή του ΜΑΡΓΑΡΗ Β. διαμορφώθηκε σε 53 – 55 με 24” για λήξη και κατοχή της MUSEUM στην οποία είχε την ευκαιρία να στείλει το παιχνίδι στην παράταση ή να κερδίσει αλλά δεν τα κατάφερε με αποτέλεσμα η THINK DIGITAL να πάρει τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι ΚΟΤΣΟΛΗΣ Σ. με 16 (2) και ΖΑΧΑΡΙΑΔΗΣ Θ. με 11 (1), ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι ΜΑΥΡΙΚΙΟΣ Ν. με 14 και ΝΤΟΤΣΙΚΑΣ Ο. με 13 (1) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Μπούκας, Μαρτινάκος