28/03/2023 21:00 Commercial Cup 22/23 1 40'

Mytilineos103191951
Angelicoussis Group19104639

ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΑ Olympic Sports Hall
Κωνσταντινουπόλεως 59, Άνω Λιόσια 133 42

Στον αγώνα κυπέλλου μεταξύ της Mytilineos και της Angelicoussis Group, οι πρώτη κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 51-39.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών αποφάσισαν να αμυνθούν με άμυνα ζώνης. Ο ρυθμός του αγώνα ήταν γρήγορος με τις ομάδες να επιλέγουν  οργανωμένες επιθέσεις. Οι παίκτες της Mytilineos, προσπαθούσαν να απειλήσουν κυρίως μέσω 3πόντων τα οποία όμως δυστυχώς για εκείνους δεν έβρισκαν το στόχο και έτσι βρισκόταν πίσω στο σκορ με 3-12 στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα. Στη συνέχεια οι παίκτες της Mytilineos βελτίωσαν το παιχνίδι τους αλλά όχι αρκετά για να αλλάξουν τις ισορροπίες του αγώνα όπου η διαφορά παρέμεινε στα ίδια επίπεδα (10-19).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι παίκτες ήταν νωθροί επιθετικά και δυσκολεύονταν να πληγώσουν την αντίπαλη άμυνα. Ως αποτέλεσμα αυτού το σκορ στα μισά της περιόδου ήταν 12-23. Στο υπόλοιπο οι παίκτες Angelicoussis Group συνέχισαν και αυτoί τον αγώνα πετυχαίνοντας κλεψίματα και έβγαιναν στον αιφνιδιασμό, μια κατάσταση που τους καθιστούσε φαβορί για τη νίκη με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 13-29.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι να ξεκίνησαν να εξαπολύσουν την αντεπίθεσή τους. Αρχικά βγάζοντας συμβαίνουν στο παρκέ και βγαίνοντας στον αιφνιδιασμό είχαν καταφέρει στο 25ο λεπτό του αγώνα να έχουν κατεβάσει τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα (21-29). Στη συνέχεια κράτησαν τον ίδιο ρυθμό και μεταμορφωμένοι προς το καλύτερο ροκανίζαν συνεχώς τη διαφορά πετυχαίνοντας στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου να είναι στο -1 (32-33).

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι γηπεδούχοι καταφέρνουν μάλιστα να ισοφαρίσουν στους 36 πόντους και λίγο αργότερα να πάρουν το προβάδισμα με 38-36 στο 35ο λεπτό του αγώνα. Στα εναπομείναντα λεπτά, εκεί που οι οι παίκτες της Angelicoussis Group, κλήθηκαν να προστατεύσουν το προβάδισμα to οποίο είχαν σε όλο τον αγώνα φάνηκε ότι ξέμειναν από δυνάμεις και βλέποντας τους αντιπάλους τους να ;eχουν ένα σερί 9 πόντων, και ουσιαστικά συμβιβάστηκαν με την ιδέα του αποκλεισμού.