22/03/2023 21:30 Elite League 22/23 5 40'

Mytilineos1313141555
Kaizen Gaming1817241473

ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΑ Olympic Sports Hall
Κωνσταντινουπόλεως 59, Άνω Λιόσια 133 42

Στον αγώνα της 5ης αγωνιστικής μεταξύ της Mytilineos και της Kaizen Gaming οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 55-73.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα ζώνης να ανταποκριθούν στο γρήγορο ρυθμό του αγώνα. Η ομάδα η οποία ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα ήταν φιλοξενούμενη η οποία εκμεταλλεύτηκε τις λάθος πάσες των αντιπάλων της και έβγαινε στον αιφνιδιασμό και να πετυχαίνουν σκορ. Στα πρώτα 5 λεπτά βρίσκονταν μπροστά με 9-12. Στη συνέχεια το σκηνικό παρέμεινε ίδιο με το πρεσάρισμα ψηλά στο γήπεδο να αποδίδει σε κλεψίματα τα οποία κρατούσαν το προβάδισμά τους σε ασφαλή χέρια με το δεκάλεπτο να κλείνει με σκορ 10-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι καλές άμυνες και από τις 2 πλευρές κατάφεραν με επιτυχία να αποκρούσουν τις γρήγορες επιθέσεις με το σκορ στα μισά της περιόδου 19-23. Στο υπόλοιπο οι γηπεδούχοι καταφέρνουν να μειώσουν σε 20-23 αλλά η επίθεσή τους δεν είχε συνέχεια αφού οι παίκτες της Kaizen Gaming, όντας πολύ παραγωγικοί στην επίθεση έκλεισαν το ημίχρονο στο συν 9 (26+35).

Στο δεύτερο ημίχρονo οι παίκτες της φιλοξενούμενης συνέχισαν το παιχνίδι από όπου το άφησαν με πρεσάρισμα σε όλο το γήπεδο κάτι που τους επέτρεψε στο 25ο λεπτό να βρίσκονται μπροστά με 33-49. Στη συνέχεια οι ομάδες δοκίμασαν γρήγορες πάσες στην προσπάθειά τους να διασπάσουν την αντίπαλη επίθεση. Αυτές οι προσπάθειες κρίθηκαν επιτυχημένες αφού συνολικά κατάφεραν να πετύχουν 17 πόντους (40-59).

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα με τον νικητή να έχει ουσιαστικά οι παίκτες της Mytilineos εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη των αντιπάλων τους στην επίθεση για να κατεβάσουν τη διαφορά στο σκορ. Παρ όλα αυτά δεν καάφεραν να γίνουν απειλητικοί με το σκορ να είναι 49-62 στο 35ο λεπτό του αγώνα. Στα εναπομείναντα λεπτά οι φιλοξενούμενοι μέσα από προσωπικές προσπάθειες απάντησαν στο προηγούμενο σερί των αντιπάλων τους και έκλεισαν τον αγώνα εμφατικά.