22/12/2015 22:00 League C2 15/16 40'

Team1234OTT
Raging Bulls102214131473
Collectives151212201069

Σε ένα παιχνίδι μεταξύ της NAVIOS και των COLLECTIVES, οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη στην παράταση με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 73 – 69.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2 – 3, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες παρουσιάστηκαν νευρικές και με χαμηλά ποσοστά στα πρώτα λεπτά με τους Collectives να παίρνουν τα σουτ που τους έδινε η άμυνα ζώνης και τους γηπεδούχους κυρίως με Drives να σημαδεύουν το ζωγραφιστό του αντίπαλου. Στο δεύτερο μισό της περιόδου οι φιλοξενούμενοι βελτίωσαν κυκλοφορία της μπάλας απέναντι στη ζώνη και κατάφεραν να περάσουν μπροστά κλείνοντας την περίοδο με σκορ 10 – 15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες μπήκαν με ενέργεια ανεβάζοντας το τέμπο του παιχνιδιού και πιέζοντας για επιθέσεις στο transition και αιφνιδιασμούς. Στο δεύτερο μισό της περιόδου η NAVIOS με καλές άμυνες και διαδοχικά ένα τρίποντο και ένα goal foul πήρε με διαφορά δύο κατόχων παίρνοντας το προβάδισμα στο ημίχρονο σκορ 32 – 27.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με περισσότερη ενέργεια στο αμυντικό κομμάτι και με περισσότερη συγκέντρωση μπροστά στα πρώτα λεπτά (μειώνοντας παράλληλα το τέμπο) μείωσαν την διαφορά αργά αλλά σταθερά σε μία κατοχή στο πρώτο μισό. Στο δεύτερο μισό της περιόδου οι γηπεδούχοι ξαναβρήκαν την συγκέντρωση τους και κατάφεραν να ξαναχτίσουν διαφορά και να κλείσουν περίοδο με σκορ 46 – 39.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι απέκτησε και πάλι γρήγορο ρυθμό με τους Collectives να είναι πιο συγκεντρωμένοι και με σωστές τελικές επιλογές να μειώνουν σε δύο κατοχές τα πρώτα δύο λεπτά. Παρόλα αυτά αμυντικά δεν κατάφεραν να σταματήσουν τους αντιπάλους με αποτέλεσμα να βλέπουν τη διαφορά να παραμένει σε δύο με τρεις κατοχές στα επόμενα δύο λεπτά, κάτι το οποίο διόρθωσαν καταφέρνοντας να βγάλουν άμυνες και να ισοφαρίσουν στα μισά της περιόδου. Στο δεύτερο μισό της περιόδου και οι δύο ομάδες πήγαιναν neck to neck, έχοντας γρήγορο ρυθμό, πολλά drives και αιφνιδιασμούς αλλά με χαμηλά ποσοστά και με καμία από τις δύο ομάδες να μην μπορεί να πάρει προβάδισμα πάνω από μια κατοχή και το ματς τελικά να πάει στην παράταση!

Στον έξτρα χρόνο, οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι κοντά στο σκορ έως το τρίτο λεπτό όπου η Navios με δύο συνεχόμενες καλές άμυνες και επιθέσεις πήρε με διαφορά δύο κατόχων με το σκορ να είναι 68 – 62. Στο τελευταίο λεπτό και συγκεκριμένα 30” πριν το τέλος οι Collectives μείωσαν σε 70-68 αλλά τελικά οι γηπεδούχοι αποδείχθηκαν ψύχραιμοι στο παιχνίδι των βολών παίρνοντας την νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Γιαννόπουλος Γ. με 31 και Κωνσταντάτος Χ. με 18 (1), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Κυνηγόπουλος Σ. με 21 (1) και Καϊάφας Π. με 21 (1) πόντους αντίστοιχα.