68 - 58

10/12/2015 22:00 League C1 15/16 40'

Intersport1418171968
Hewlett Packard Enterprise238121558

Σε ένα παιχνίδι μεταξύ της Intersport και της Hewlett-Packard (η οποία αγωνίστηκε με σημαντικές απουσίες), οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 68-58.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2-3. Στο επιθετικό κομμάτι οι φιλοξενούμενοι έδειξαν περισσότερη υπομονή και είχαν πιο καθαρές επιλογές από τους γηπεδούχους απέναντι στη ζώνη. Intersport όμως κατάφερε και βρήκε επιθετικές λύσεις πιέζοντας σε κάθε ευκαιρία για αιφνιδιασμούς. Η Hewlett-Packard στις σετ επιθέσεις της βασίστηκε κυρίως σε σουτ, ενώ η Intersport κυρίως με προσπάθειες και επιθέσεις στο ζωγραφιστό του αντιπάλου. Στο δεύτερο μισό της περιόδου η Hewlett-Packard άρχισε να χτίζει μια διαφορά η οποία έφτασε στους εννιά πόντους, με πολύ καλό ρυθμό στις επιθέσεις της. Σκορ πρώτης περιόδου 14-23.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ζώνη της Hewlett-Packard έκλεισε ακόμα πιο πολύ, όμως η Intersport μπήκε με περισσότερη συγκέντρωση και βγάζοντας καλές άμυνες και μετατρέποντας τες σε αιφνιδιασμούς έκανε ένα run 8-0, μειώνοντας στα πρώτα τρία λεπτά στον ένα πόντο ενώ στα τέσσερα πρώτα λεπτά κατάφερε και προηγήθηκε με σκορ 25-23. Η Hewlett-Packard έχοντας κολλήσει στο σετ στο πρώτο μισό της περιόδου, ανέβασε την ενέργεια της στο δεύτερο μισό, σταμάτησε το run του αντιπάλου, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν κυριολεκτικά neck to neck στο σκοράρισμα και το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 32-31.

Στο τρίτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες μπήκαν νευρικές, χωρίς ρυθμό και με χαμηλά ποσοστά, στα πρώτα πέντε λεπτά, κάτι που συνεχίστηκε και σε όλη τη διάρκεια της περιόδου με τις ζώνες κυριολεκτικά να έχουνε κλείσει, αλλά την Intersport να ψάχνει πιο πολύ πιο πολύ τις επιλογές της, να έχει ελαφρώς καλύτερα ποσοστά, και να πάρει έτσι μια διαφορά δύο κατόχων με το σκορ να κλείνει στο 49-43.

Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι άλλαξαν την άμυνα τους σε 1-4 στον Παπακωνσταντίνου Δ. ο οποίος ήταν και η κύρια επιθετική αιχμή της Hewlett-Packard. Το αποτέλεσμα ήταν οι φιλοξενούμενοι να δυσκολευτούν ακόμα πιο πολύ στις σετ επιθέσεις τους και με back to back τρίποντα από τον Σακαρέλο Κ. οι γηπεδούχοι να πάρουν μια διαφορά +10 πόντων στα πρώτα τρία λεπτά. Στα τελευταία εφτά λεπτά το παιχνίδι κύλησε στο ίδιο τέμπο, με την Intersport να διατηρεί μια διαφορά +3 κατόχων έως το τέλος του αγώνα.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Σακαρέλος Κ. με 15(4) και Μπαρμπαγιάννης Δ. με 15(1), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Παπακωνσταντίνου Δ. με 25(2) και Βατιανός Ι. με 16(4) πόντους αντίστοιχα.