07/11/2023 19:00 Shipping League B 23/24 1 40'

Navios1114111551
M/Maritime1010131144

Leof. Posidonos, Pireas 185 47, Greece

Στον αγώνα μεταξύ της navios και της Μ/Μaritime οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη με σκορ 51-44.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες των γηπεδούχων επέλεξαν άμυνα ατομική ενω οι αντίπαλοι τους ζώνη. Ο ρυθμός του αγώνα ήταν γρήγορος που δεν επέτρεψε σε καμμιά ομάδα να ξεφύγει στο σκορ και τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με μόλις τρεις πόντους στα πρώτα πέντε λεπτά του αγώνα (4-7) Στη συνέχεια η κάθε ομάδα επιχειρούσε σερί που προσέθετε  στο συνολικό της ενεργητικό αλλά καμία δεν μπορούσε να ξεφύγει. Το σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν 11-10.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι άμυνες συνέχισαν πρωταγωνιστούν και επέτρεπαν ελάχιστους πόντους να σημειώνονται. Οι παίκτες της Μ/Μaritime με ένα σερί τριών πόντων κατάφεραν να περάσουν μπροστά και να προηγούνται με 13-15 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο η κούραση των παικτών οδηγούσε και σε αρκετά φάουλ τα οποία έδιναν νέες ευκαιρίες στον οργάνωση επιθέσεων. Οι τελευταίες ισχυροποιήθηκαν και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 25-20

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι βρήκαν την ευκαιρία να αυξήσουν τη διαφορά τους σε διψήφιο σκορ παίρνοντας εμφανές πλεονέκτημα για τη συνέχεια. Συγκεκριμένα στο 25ο λεπτό του παιχνιδιού το σκορ ήταν 32-22. Από εκείνο το σημείο και έπειτα όμως οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν αντίδραση και ροκανίζοντας τη διαφορά διαρκώς πέτυχαν η λήξη της τρίτης περιόδου να τους βρει στο -3 (36-33).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η κούραση ανάγκασε τους παίκτες να υιοθετήσουν ένα πιο αργό ρυθμό στην εκδήλωση των προσπαθειών τους. Οι επιθέσεις ήταν οργανωμένες και είχαν να αντιμετωπίσουν σκληρά μαρκαρίσματα. η ομάδα της ναβιος όμως κατάφερε να έχει μεγαλύτερη αντοχή σε αυτές τις συνθήκες και με πέντε λεπτά να απομένουν για τη λήξη βρισκόταν μπροστά με 45-37. /τα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα οι παίκτες της M/Maritime πάλεψαν και κατέβασαν την διαφορά στους τρεις πόντους (47-44) . Δυστυχώς όμως για εκείνους δεν είχαν συνέχεια και έτσι περιορίστηκαν σε μία πολύ καλή εμφάνιση