51 - 70

26/01/2016 20:30 League A 15/16 40'

Nestle15918951
DHL2222101670

Σε ένα παιχνίδι μεταξύ της Nestlé και της DHL, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν μία άνετη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 51 – 70.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 3–2, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες μπήκαν με ενέργεια σημαδεύοντας το ζωγραφιστό των αντιπάλων, με την Nestle να βασίζεται κυρίως σε pick & rolls και την DHL κυρίως σε isos του Παπαδάκη Θ. στα πρώτα λεπτά, ενώ στην πορεία και οι δύο ομάδες άρχισαν να ψάχνουν και τα ελεύθερα σουτ, μένοντας όμως κοντά στο σκορ το οποίο ήταν 9–11 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου και οι δύο ομάδες είχαν καλές επιλογές και ποσοστά και μείναν κοντά στο σκορ με τους φιλοξενούμενους όμως με 2 σερί τρίποντα στο τελευταίο λεπτό να κλείνουν την περίοδο με σκορ 15 – 22.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες προσπάθησαν να ανεβάσουν το ρυθμό του παιχνιδιού με προσπάθειες για αιφνιδιασμούς και επιθέσεις στο transition, με ανάμεικτα αποτελέσματα αλλά με την DHL να επωφελείται από το γρήγορο τέμπο και να επεκτείνει τη διαφορά στους 11 πόντους στα πρώτα 4 λεπτά. Στο υπόλοιπο της περιόδου ο Παπαδάκης Θ. συνεχίσει να κουβαλάει την ομάδα του τόσο οργανωτικά όσο και εκτελεστικά, με την Nestle παρότι γύρισε την άμυνα σε man να μην βρίσκει αμυντικές λύσεις και τελικά την DHL με εξαιρετικό μπάσκετ να κλείνει το ημίχρονο με σκορ 24 – 44!

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Nestle γύρισε πάλι την άμυνα σε 2–3, με τις δύο ομάδες να μπαίνουν νευρικές, με βιαστικές επιλογές και χαμηλά ποσοστά αλλά να δείχνουν μαχητικότητα και το σκορ στο πρώτο μισό να είναι 30 – 49. Στο μισό της περιόδου η Nestle έβγαλε μεγαλύτερη ενέργεια και στις δύο πλευρές του γηπέδου με αποτέλεσμα να κάνει ένα run, να μειώσει σε 11 πόντους και η περίοδος τελικά να κλείσει με σκορ 42 – 54.

Στo τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα της DHL μπήκε πιο ζεστή και με 3 σερί τρίποντα, ανέβασε και πάλι τη διαφορά στο +20, επέβαλε το ρυθμό της και με την ομάδα της Nestlé να δείχνει σημάδια κόπωσης, διατήρησε μια διαφορά ασφαλείας παίρνοντας τελικά τη νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν η Γκουτσίδης Δ. με 13 (1) και Λυκούσης Δ. με 10, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Παπαδάκης Θ. με 33 (2) και Μπουτσικάκης Π. με 15 (5) πόντους αντίστοιχα.