68 - 74

19/01/2016 20:30 League A 15/16 40'

Nestle1813132468
Grant Thornton1315222474

Σε ένα παιχνίδι μεταξύ της Nestlé και της Grant Thornton, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν μία δύσκολη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 68 – 74.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2– 3,ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες μπήκαν με ενέργεια στα πρώτα λεπτά αλλά με τους γηπεδούχους να έχουν πιο καθαρές τελικές επιλογές και να παίρνουν ένα προβάδισμα 6 πόντων στα πρώτα 5 λεπτά. Στο δεύτερο μισό της περιόδου η Nestlé συνέχισε να έχει επιθετικό ρυθμό και σωστές επιλογές, σε αντίθεση με την Grant Thornton που συνέχισε να έχει επιθετικό πρόβλημα απέναντι στην ζώνη με αποτέλεσμα η διαφορά να πάει στους 11 πόντους αλλά με τους φιλοξενούμενους να αντιδρούν στα τελευταία δύο λεπτά και να μειώνουν με την περίοδο να κλείνει με σκορ 18 – 13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι γύρισαν την άμυνα τους σε ζώνη 3–2, ενώ και οι δύο ομάδες μπήκαν νευρικές στα πρώτα λεπτά αλλά με τους φιλοξενούμενους να βελτιώνουν την κυκλοφορία της μπάλας και με αιχμή τον Σταθόπουλο Β.,από τη γραμμή των τριών πόντων κατάφεραν και πέρασαν μπροστά στο σκορ το οποίο ήταν 20 – 23 στα μισά της περιόδου. Στο δεύτερο μισό η Nestlé αντέδρασε, βελτίωσε την άμυνα της και τις επιθετικές επιλογές της και με ένα run 11 – 3 πέρασε μπροστά με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 31 – 28.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Nestlé ξαναγύρισε τη ζώνη σε 2–3, ενώ και οι δύο ομάδες μπήκαν με ενέργεια και στις δύο πλευρές του γηπέδου με το παιχνίδι να παίρνει γρήγορο τέμπο και οι 2 αντίπαλοι να πιέζουν για αιφνιδιασμούς και να είναι κοντά στο σκορ το οποίο ήταν 37 – 36 στα μισά της περιόδου. Στο δεύτερο μισό παιχνίδι κινήθηκε στο ίδιο τέμπο αλλά με την Grant Thornton στα τελευταία 2 λεπτά να πάρει μία διαφορά δύο κατόχων με την περίοδο να κλείνει με σκορ 44 – 50.

Στην τελευταία περίοδο και οι δύο ομάδες μπήκαν και πάλι δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, με καλά ποσοστά και επιλογές με το σκορ 54 – 60 στα πρώτα πέντε λεπτά. Στα τελευταία πέντε λεπτά το παιχνίδι κινήθηκε στον ίδιο ρυθμό με τους φιλοξενούμενους να δείχνουν την εμπειρία τους, να διατηρούν μια διαφορά δύο κατοχών, να κοντρολάρουν το ρυθμό του παιχνιδιού και να παίρνουν τελικά τη νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Μητσόπουλος Θ. με 29 (2) και Παπαδόπουλος Χ. με 14 (4), ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι Κοντοές Γ. με 15 (1) και Κατσικάκης Σ. με 16 πόντους αντίστοιχα.