Nestle1413191460
Petrogaz1017171054

Γήπεδο Μπόθου
Thetidos 6, Peristeri 121 35, Greece

Σε έναν αγώνα μεταξύ της Nestlé και της Petrogaz γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 60-54.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2-3. Στο επιθετικό κομμάτι η Nestle πίεσε για αιφνιδιασμούς ενώ και οι δύο ομάδες παρουσιάστηκαν νευρικές και διερευνητικές, με αποτέλεσμα να μην υπάρχει σκορ τα πρώτα δύο λεπτά. Η Nestle είχε καλύτερο ρυθμό και ενέργεια στις επιθέσεις της, ενώ η Petrogaz είχε υπομονή στο σετ και έψαχνε τις ελεύθερες επιλογές (κυρίως μέσα στη Ρακέτα). Παρόλα αυτά η Nestle διατήρησε ένα προβάδισμα 1 – 2 κατόχων στο μεγαλύτερο μέρος της περιόδου η οποία έκλεισε με σκορ 14 – 10.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Petrogaz συνέχισε με μεγάλες επιθέσεις αλλά τα ποσοστά της ήταν χαμηλά. Η άμυνα της Nestlé όσο πέρναγαν τα λεπτά γινόταν και καλύτερη, ενώ παράλληλα άρχισε να βρίσκει ρυθμό στο σετ και με ευστοχία από την γραμμή των τριών πόντων πέρασε μπροστά παίρνοντας μια διαφορά 2 – 3 κατόχων. Οι φιλοξενούμενοι στο δεύτερο μισό της περιόδου αντέδρασαν, ανέβασαν το τέμπο του αγώνα και μετά από άμυνες που τις μετέτρεψαν σε αιφνιδιασμούς μείωσαν την διαφορά σε μία κατοχή, ενώ στα τελευταία λεπτά του αγώνα γύρισε την άμυνα της σε man, με αποτέλεσμα το ημίχρονο να κλείσει με σκορ 27 – 27.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Nestle μπήκε συγκεντρωμένη και βγάζοντας ενέργεια και στις δύο πλευρές του γηπέδου, πήρε μια διαφορά 9 πόντων στα πρώτα τρία λεπτά, ενώ η Petrogaz παρουσιάστηκε νευρική και με χαμηλά ποσοστά. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και πάλι με καλές άμυνες που τις μετέτρεψαν σε αιφνιδιασμούς μείωσαν στους τέσσερις πόντους, για να ακολουθήσει ένα run
των γηπεδούχων 6-0 το oπoίο ανέβασε πάλι την διαφορά, αλλά η τρίτη περίοδος την ολοκληρωθεί με ένα ακόμη run της Petrogaz, με αποτέλεσμα η τρίτη περίοδος να ολοκληρωθεί με σκορ 46-44.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Nestle προσπάθησε από την αρχή να μειώσει το τέμπο του παιχνιδιού και κατάφερε να ξανά ανεβάσει τη διαφορά στους εννιά πόντους. Η Petrogaz αντέδρασε γυρίζοντας στο τρίτο λεπτό την άμυνα της σε ζώνη οι 3–2 με αποτέλεσμα να βγάλει άμυνες, να μειώσει πάλι την διαφορά σε δύο πόντους και να ισοφαρίσει πέντε λεπτά και 30” πριν τη λήξη του αγώνα, με τον Παπαδρόσο να τρομοκρατεί κυριολεκτικά με Drives και τρίποντα την άμυνα της Nestle. Παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι διατήρησαν καθαρό μυαλό επιθετικά και με εξαιρετικό spacing και passing game βρήκαν ελεύθερες επιλογές. Στα τελευταία λεπτά η πολυπρόσωπη επίθεση της Nestlé ουσιαστικά επικράτησε απέναντι στην επίθεση της Petrogaz η οποία βασιζόταν σχεδόν αποκλειστικά στους Παπαδρόσο και Μαρκόπουλο.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Γκουτσίδης Δ. με 21(1) και Χανιόγλου Δ. με 9(3), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Παπαδρόσος με 24(4) και Μαρκόπουλος με 19 πόντους αντίστοιχα.