NESTLE vs ΔΙΚΗΓΟΡΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΘΗΝΩΝ

13/03/2018 21:00 Cup A 17/18 40'

Την πρόκριση στον επόμενο γύρο του κυπέλλου πανηγύρισε η Nestle, καθώς επικράτησε του ΔΣΑ με 61-46. Μια νίκη που ήρθε πολύ πιο δύσκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό σκορ, καθώς για 3 δεκάλεπτα το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον ΔΣΑ να μπαίνει πιο επιθετικά και να καταφέρνει να πάρει ένα γρήγορο προβάδισμα 5 πόντων. Η Nestle βελτιώνοντας αισθητά την άμυνά της και βρίσκοντας καλάθια από Σελιτά και Παπαδόπουλο, κατόρθωσε να πάρει κεφάλι και να κλείσει την 1η περίοδο μπροστά με 14-11. Στην αρχή του 2ου δεκαλέπτου, η Nestle συντηρούσε την διαφορά, καθώς έβρισκε λύσεις επιθετικά από τις καλές συνεργασίες Γκουτσίδη-Γκούρου, χτυπώντας στην καρδιά της άμυνας των αντιπάλων της. Έφτασε μάλιστα και έως το +7 (27-20). Ο ΔΣΑ όμως κατάφερε να κλείσει τους διαδρόμους στην ρακέτα του και τρέχοντας αρκετά στα 3 τελευταία λεπτά, όχι μόνο κάλυψε την διαφορά, αλλά πήρε το προβάδισμα με 2 βολές του Ρούσσου στο τέλος του ημιχρόνου (30-32).

Το 2ο ημίχρονο ξεκίνησε όπως ακριβώς και το 1ο. Ο ΔΣΑ μπήκε πιο επιθετικά, παίρνοντας ένα μικρό προβάδισμα 6 πόντων (30-36) και την Nestle να δείχνει ασύνδετη και να κάνει εύκολα λάθη. Στην συνέχεια όμως παίρνοντας πόντους από το περιφερειακό της σουτ, κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα (38-38). Εν τέλει, οι 2 ομάδες οδηγήθηκαν στην τελευταία περίοδο με την διαφορά στο καλάθι (44-42 η Nestle), προμηνύοντας μας για ένα καυτό φινάλε. Κάτι που τελικά διαψεύστηκε. Ο Σελιτάς αποφάσισε να πάρει το παιχνίδι στις πλάτες του και με 3 τρίποντα εκτόξευσε την διαφορά σε διψήφια επίπεδα (57-46), δίνοντας ουσιαστικά τέλος στην υπόθεση πρόκριση. Εν τέλει, το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 61-46 με την Nestle να περνάει στον επόμενο γύρο.

Πρωταγωνιστής για την ομάδα του ήταν ο Γκούρος, καθώς κατάφερε να έχει διάρκεια στην απόδοσή του σε όλο το παιχνίδι, σημειώνοντας και double-double με 12π. και 12ριμπ., ενώ πολύ σημαντικός ήταν κι ο Σελιτάς με την έκλαμψή του στην τελευταία περίοδο. Από την αντίπερα όχθη, ο ΔΣΑ είχε τον Μίντζια σε διψήφια επίπεδα με 12π., ενώ κι ο Γουλανδρής έδωσε πολλές μάχες στην ρακέτα μαζεύοντας 12 ριμπ.

Διαιτητές : Ραχιώτης, Ορφανός

Καλογεράκης (Παίκτης Nestle) : «Κάναμε ένα καλό παιχνίδι. Ήταν πολύ καλή ομάδα τα παιδιά. Συγχαρητήρια. Προχωράμε και θα πάμε όσο πιο μακριά μπορούμε.»