71 - 75

04/03/2019 21:00 Cup A 18/19 40'

Nestle1216152771
Ποσειδωνία1623142275

Στον Αγώνα του ΚΥΠΕΛΛΟΥ μεταξύ της NESTLE και της ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΑΣ, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 71 – 75.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι επικράτησε γρήγορος ρυθμός από την αρχή, η ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΑ ξεκίνησε πιο καλά με ένα μικρό σερί 0 – 4, η NESTLE απάντησε με τρίποντο του Παπαδόπουλου Χ., με τα ποσοστά όμως να είναι χαμηλά και το σκορ 3 – 6 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου το παιχνίδι έγινε ακόμα πιο γρήγορο, οι παικτες άρχισαν να λύνονται και η επιθετική παραγωγή ανέβηκε, με τους δύο αντιπάλους να μένουν κοντά και την περίοδο να κλείνει με σκορ 13 – 16.

Στο 2ο Δεκάλεπτο οι άμυνες παρέμειναν ίδιες, όμως το τέμπο έπεσε, οι δύο ομάδες σε περισσότερες σετ επιθέσεις αλλά οι φιλοξενούμενοι ευνοήθηκαν από αυτό και σημαδεύοντας τον Αθανασάκη Χ. και με 2 τρίποντα του Σπηλιωτόπουλου Α. πήραν διψήφια διαφορά, η NESTLE ανέβασε και αυτή την παραγωγή της από assist, με το σκορ να γίνεται 20 – 28 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι άμυνες δυνάμωσαν, οι παίκτες και από τις δύο πλευρές έδειξαν μεγάλη μαχητικότητα στα ριμπάουντ, οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις κυρίως από αιφνιδιασμούς του Σελιτά Κ. αλλά η ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΑ με πιο ολοκληρωμένο μπάσκετ διατήρησε την διαφορά και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 29 – 39.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό και αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων οι οποίες συνέχισαν να παίζουν οργανωμένο, ορθολογικό και καλό μπάσκετ, με την ομάδα της ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΑΣ στην 3η περίοδο να διατηρεί τον έλεγχο του αγώνα καθώς και μια σταθερή διαφορά 2 – 3+ κατοχών και το σκορ διαμορφώθηκε σε 44 – 50 στα πρώτα 5′ και σε 44 – 53 στο τέλος της περιόδου. Στο τελευταίο Δεκάλεπτο παρόλα αυτά οι παίκτες της NESTLE δεν άφησαν το παιχνίδι, μπήκαν πιο δυνατά και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σελιτά Κ. πίεσαν για αιφνιδιασμούς με αποτέλεσμα αργά αλλά σταθερά να κάνουν ένα εντυπωσιακό run και να μειώσουν σε δύο κατοχές με 2′ για λήξη και με ένα μεγάλο τρίποντο του Παπαδόπουλου Χ. το σκορ έγινε 67 – 70 με 1′ για λήξη. Στο τελευταίο λεπτό του αγώνα οι γηπεδούχοι συνέχισαν να ροκανίζουν την διαφορά με το σκορ να διαμορφώνεται σε 71 – 72 με 25”, με 2 βολές του Μειδάνη Ι. έγινε 71 – 74 με 23” και κατοχή για NESTLE , στην οποία στο τελευταίο δευτερόλεπτο ο Σελιτάς Κ. πάτησε από την γραμμή των 3 πόντων αλλά παρότι υπήρχε υποψία φάουλ αυτό δεν σφυρίχτηκε, με αποτέλεσμα η ομάδα της ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΑΣ να διατηρήσει το προβάδισμα και να πάρει τελικά την Νίκη.

Διαιτητές: Στρέμπας, Καλαβρός