Ποσειδωνία0906131846
Nestle0409190537

Δημοτικό Γήπεδο Μελισσίων
Σάμου 21, Μαρούσι 151 26, Ελλάδα

Η ομάδα της Ποσειδωνίας κατάφερε και πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά του κυπέλλου μιας και ξεπέρασε το εμπόδιο της Nestle. Ο αγώνας δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας μιας και καμία από τις 2 ομάδες δεν έπαιξε βάση του επιπέδου και των δυνατοτήτων της.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τις 2 ομάδες να μπαίνουν μουδιασμένες στο γήπεδο με τις άμυνες όμως να έχουν τον κυρίαρχο ρόλο στο παιχνίδι τους. Οι παίχτες της Nestle όμως με ένα καλάθι του Γκούρου και με άλλο ένα του Γκουτσίδη πήραν ένα μικρό προβάδισμα με 0 – 4. Από εκείνο το σημείο οι παίχτες της Ποσειδωνίας άρχισαν να ζεσταίνονται, σιγά σιγά μείωσαν και πήραν το προβάδισμα χάρις ένα γκολ φάουλ του Ρέππα και εν συνέχεια ένα τρίποντο του Καραβάκη. Όσο περνούσε ο χρόνος η άμυνα ζώνης των γηπεδούχων λειτουργούσε όλο και καλύτερα με αποτέλεσμα στο τελείωμα του δεκαλέπτου το σκορ να είναι 09 – 04 υπέρ τους.

Στην 2η περίοδο οι φιλοξενούμενοι βελτίωναν συνεχώς το παιχνίδι τους και έτσι ο αγώνας άρχισε να γίνεται όλο και πιο ενδιαφέρον. Αρχικά οι γηπεδούχοι με ένα δίποντο Κανατούλα ανέβασαν και άλλο την διαφορά κάνοντας το 11 – 04. Από εκείνο όμως το σημείο ήταν η σειρά των φιλοξενούμενων να παίξουν άμυνα και σε συνδυασμό με σωστές επιλογές στην επίθεση άρχισε το comeback. Βασικός εκφραστής αυτής της αλλαγής της Nestle ήταν ο συνήθης ύποπτος Γκούρος ο οποίος με 5 δικούς του πόντους μείωσε σε 13 – 09. Όσο πηγαίναμε προς το ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι ανακτούσαν αυτοπεποίθηση και με ένα δίποντο στο τέλος του Ιακωβάκη το σκορ έγινε 15 – 13.

Στην 3η περίοδο το ματς έγινε ντέρμπι. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αποφασισμένοι για την ανατροπή και αυτό φάνηκε από την αμυντική διάθεση όλων των παιχτών όπου αυτό είχε σαν αποτέλεσμα στα πρώτα 3 λεπτά περίπου να μην δεχτούν κανέναν πόντο. Ο Γκούρος αρχικά με 2 βολές, ο Παπαδόπουλος στην συνέχεια με ένα εύστοχο τρίποντο και τέλος ο Ιακωβάκης με ένα δίποντο ολοκλήρωσαν ένα σερί 2 – 7. Οι γηπεδούχοι μετα από αυτό το νεκρό διάστημα, ανέκτησαν την χαμένη συγκέντρωση και με 2 βολές και ένα τρίποντο από τον Ρέππα ξαναπήραν κεφάλι στο σκορ με 22 – 20. Στην συνέχεια της περιόδου το ματς ήταν αμφίρροπο με τις 2 ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ διαδοχικά. Στα τελευταία δευτερόλεπτα όμως οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν με 2 βολές από τον Γκουτσίδη και με ένα δίποντο από τον Σωτηρόπουλο να κλείσουν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με 28 – 32.

Στο 4ο και τελευταίο όμως δεκάλεπτο τα πάντα ανατράπηκαν χάρις την εξαιρετική εμφάνιση των γηπεδούχων. Αρχικά πίεσαν αποτελεσματικά στην άμυνα και εν συνέχεια παίζοντας με υπομονή στην επίθεση κατάφεραν να ολοκληρώσουν την ανατροπή. Ο Μειδάνης  με γκολ φάουλ έκανε το 34 – 32 και αμέσως ο Ρέππας με ένα εύστοχο σουτ 3ων πόντων έδωσε αέρα 5 πόντων στην ομάδα του. Όσο περνούσε ο χρόνος οι παίχτες της Ποσειδωνίας κατάφερναν και εκμεταλλευόντουσαν τα κενά στην αντίπαλη άμυνα με αποτέλεσμα η νίκη να έρθει σχετικά εύκολα στο τέλος. Οι παίχτες της Nestle από ένα σημείο και μετά αποδέχτηκαν την ανωτερότητα των αντιπάλων τους και τον αποκλεισμό ταυτόχρονα. Έτσι το σφύριγμα της λήξης βρήκε την ομάδα της Ποσειδωνίας να φεύγει με το ροζ φύλλο του αγώνα αλλά ταυτόχρονα και με την πρόκριση στην επόμενη φάση με το σκορ να είναι 46 – 37 υπέρ τους.

Για τους νικητές πολύ καλή παρουσία είχε ο Ρέππας με 15 πόντους και 2/2 τρίποντα, ενώ για την ομάδα της Nestle ο μόνος που ξεχώρισε ήταν ο Γκούρος με 11 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Διαιτητές : Μαλανδρής , Δράκος.

Δηλώσεις Παιχτών – Προπονητών :

Novara Arialdo (Αρχηγός Ποσειδωνίας) : “Κακό παιχνίδι και από τις 2 ομάδες. Πολύ άστοχοι. Εμείς είχαμε να παίξουμε πάρα πολύ καιρό, φάνηκε. Δεν βρήκαμε ρυθμό, κάποια στιγμή στην αρχή μπήκε κανένα σουτ, τελικά με τις βολές και λίγο με την άμυνα το μαζέψαμε στο τέλος. Εντάξει δεν είναι στόχος μας το κύπελλο γιατί δεν είμαστε καλά φέτος, αλλά αφού φτάσαμε στον ημιτελικό θα δούμε τώρα τι θα κάνουμε. Καλή τύχη στα παιδιά με το πρωτάθλημα και θα τα πούμε.”

Παναγούλιας Δ (Προπονητής Nestle) : “Ένας κλειστός αγώνας. Εμείς είχαμε μια σημαντική απώλεια σήμερα, δύο μάλλον σημαντικές απώλειες. Μας επηρέασαν σημαντικά στο σκοράρισμα. Συγχαρητήρια στους αντιπάλους μας για την επικράτηση τους. Συνεχίζουμε για εμάς είναι πολύ σημαντικό το πρωτάθλημα, έχουμε έναν αγώνα την Τρίτη. Καλή επιτυχία στους αντιπάλους μας και τους εύχομαι καλή συνέχεια στο πρωτάθλημα και τα λέμε την επόμενη χρονιά.”