64 - 57

16/01/2019 19:40 Super League B 18/19 9 40'

Nestle1516181564
Mytilineos717112257

Στον Αγώνα της 9ης Αγωνιστικής μεταξύ της NESTLE και του ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΥ, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 64 – 57.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 3 – 2. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες επέλεξαν γρήγορες επιθέσεις αλλά ήταν άστοχες, η NESTLE ευνοήθηκε ελαφρώς από το γρήγορο τέμπο και το σκορ ήταν 7 – 4 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια ο ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΣ άρχισε να βασίζεται κυρίως σε σουτ 3 πόντων αλλά χωρίς αποτέλεσμα, ο ρυθμός του αγώνα έμεινε ίδιος και οι γηπεδούχοι με 6 πόντους του Σελιτά Κ. πήραν διαφορά 3 κατοχών κλείνοντας την περίοδο με σκορ 15  – 7.

Στο 2ο Δεκάλεπτο από την αρχή και οι δύο έτρεξαν και σκόραραν κυρίως σε αιφνιδιασμούς, η ομάδα της NESTLE και πάλι ευνοήθηκε και με τρίποντο του Παπαδόπουλου Χ. πήρε διψήφια διαφορά αλλά κάπου εκεί ο ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΣ άρχισε να αντιδρά και με 2 τρίποντα και 11 σερί πόντους του Καπαρελιώτη Ε. ψαλίδισε την διαφορά σε 2 κατοχές, κέρδισε το επιμέρους σκορ της περιόδου αλλά ο Σελιτάς Κ. με ωραίο mid range σουτ μετά από τρίπλα έκλεισε το ημίχρονο με σκορ 31 – 24.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό του αγώνα και το αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων οι οποίες συνέχισαν να παίζουν ελεύθερο και καθαρό μπάσκετ, με τους παίκτες του ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΥ να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος κερδίζοντας το επιμέρους σκορ της τελευταίας περιόδου αλλά παράλληλα δεν κατάφεραν να μειώσουν σε κανένα σημείο την διαφορά κάτω από 3 κατοχές και τους παίκτες της NESTLE να συνεχίζουν να ελέγχουν το τέμπο του αγώνα, κυριάρχησαν από νωρίς στην 3η περίοδο ανεβάζοντας και διατηρώντας την διαφορά σε διψήφια επίπεδα στο μεγαλύτερο μέρος του 2ου ημιχρόνου (με max διαφορά τους 20 πόντους) και διατηρώντας ένα προβάδισμα ασφαλείας έως το τέλος πήραν τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Σελιτάς Κ. με 13 και Γκούρος Π. με 13, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Καπαρελιώτης Ε. με 35 (6) και Κωνσταντόπουλος Β. με 7 (1) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Χρηστίδης, Χρηστίδης