72 - 52

09/03/2020 21:00 Super League A 19/20 11 40'

Nestle2020191372
UCI1408141652

Μετά από 3 συνεχόμενα αρνητικά αποτελέσματα η ομάδα της Nestle επέστρεψε στις νίκες και στις καλές εμφανίσεις παίρνοντας εύκολα την νίκη απέναντι στην ομάδα της UCI. Ο αγώνας είχε ενδιαφέρον για περίπου ένα δεκάλεπτο όπου οι φιλοξενούμενοι αντιστέκονταν σθεναρά στο παιχνίδι των γηπεδούχων, αλλά όσο περνούσε ο χρόνος τα πράγματα έγιναν αρκετά εύκολα για τους παίχτες της Nestle όπου έφυγαν με το ροζ φύλλο με σκορ 72 – 52.

Αρκετά ζεστά μπήκαν στο παρκέ του ΟΑΚΑ οι παίχτες της UCI και ξέφυγαν με 0 – 5 χάρις το τρίποντο του Αμπατζίδη και το δίποντο του Στρατηγαρέα. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι άρχισαν να βρίσκουν ρυθμό στη επίθεση εκμεταλλευόμενοι τα τρίποντα των Χανιόγλου και Gramer πήραν εκείνοι κεφάλι στο σκορ με 14 – 8 και μέχρι το τέλος της περιόδου κατάφεραν να διατηρηθούν μπροστά επικεφαλείς με 20 – 14.

Στο 2ο δεκάλεπτο το παιχνίδι άνοιξε, οι γηπεδούχοι βρήκαν έναν εξαιρετικό ρυθμό και αμέσως η διαφορά έγινε διψήφια. Ο Σελιτάς έβρισκε με κλειστά τα μάτια τον Γκουτσίδη ο οποίος εκτός από την επίθεση βοήθησε σημαντικά την ομάδα του τόσο στην δημιουργία αλλά και στα ριμπάουντ. Οι παίχτες της UCI παρόλο τις σημαντικές του ελλείψεις προσπαθούσαν κυρίως με ατομικές ενέργειες να μείνουν κοντά στο σκορ με μοναδικές απειλές τον Στρατηγαρέα και τον Νταλαμπίρα. Έτσι το σφύριγμα του ημιχρόνου βρήκε την ομάδα της Nestle να προηγείται με 40 – 22.

Στην 3η περίοδο η διαφορά άνοιξε ακόμη περισσότερο. Οι παίχτες της Nestle διάβαζαν κάθε mismatch στην επίθεση και σε συνδυασμό με την εξαιρετική ευστοχία τους από μέση και μακρινή απόσταση κατάφεραν να σταθεροποιήσουν την διαφορά άνω των 20 πόντων. Cramer, Χανιόγλου και Γκουτσιδης έπαιζαν εξαιρετικά στη  επίθεση σε τέτοιο βαθμό που η αντίπαλη άμυνα δεν μπορούσε να να ανταποκριθεί. Οι παίχτες της UCI εκτός των προβλημάτων που είχαν στο παιχνίδι τους σε εκείνο το σημείο είχαν να αντιμετωπίσουν και την κούραση μιας και οι εφεδρικές λύσεις δεν υπήρχαν λόγω έλλειψης παιχτών.

Στην τελευταία περίοδο ο αγώνας είχε κριθεί. Οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν και πάλευαν για μια αξιοπρεπή ήττα. Ο Στρατηγαρέας παρόλο την κούραση του έτρεχε ασταμάτητα σε άμυνα και επίθεση και χάρις την δίκη του επιμονή η διαφορά δεν ξέφυγε περαιτέρω. Αξίζει να σημειώσουμε πως στο συγκεκριμένο δεκάλεπτο πέτυχε τους 11 από τους 16 πόντους της ομάδας του! Από τη άλλη οι παίχτες της Nestle δεν είχαν να κάνουν κάτι από σωστή διαχείρηση μέχρι οι Ref να σφυρίξουν την λήξη του αγώνα που του βρήκε νικητές με 72 – 52.

Για τους νικητές εταιρικός ήταν ο Cramer με 27 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ για την ομάδα της UCI επίσης φανταστικός ήταν ο Στρατηγαρέας με 24.

Διαιτητές : Μακρής, Δαλέκος