79 - 80

19/11/2015 22:00 League A 15/16 0'

Nestle1611252779
Yolo1914281980

Σε έναν αγώνα με γρήγορο τέμπο, υψηλό σκορ και πλούσιο θέαμα μεταξύ της NESTLE και της YOLO, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 79-80.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με ενέργεια και στις 2 πλευρές του γηπέδου, με άμυνες man (με πίεση στην μπάλα και τις πρώτες πάσες), και πιέζοντας για αιφνιδιασμούς σε κάθε ευκαιρία. Και οι δύο ομάδες βάσισαν τις σετ επιθέσεις τους σε picks στην μπάλα, με την Nestle όμως να έχει μεγαλύτερη υπομονή και καλύτερες τελικές επιλογές (με χαμηλά όμως ποσοστά ευστοχίας) από την Yolo, η οποία όμως κατάφερε όχι μόνο διατηρηθεί κοντά στο σκορ αλλά να περάσει και μπροστά λόγω της συνεχούς πίεσης το ζωγραφιστού με drives (κάτι που οδήγησε σε φθορά του αντιπάλου με φάουλ και βολές), με το σκορ περιόδου να κλείνει στο 16-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το παιχνίδι κύλησε στο ίδιο τέμπο με την ομάδα της Nestle να βγάζει άμυνες αλλά να μην μπορεί να τις μετατρέψει ούτε σε αιφνιδιασμούς (λόγω των καλών επιστροφών της Yolo), ούτε σε καλάθια σε σετ επιθέσεις, και αυτό όχι λόγω κακών τελικών επιλογών, αλλά λόγω αστοχίας σε σουτ με καλές προϋποθέσεις. Η Yolo από την άλλη πλευρά συνέχισε να επιτίθεται στο ζωγραφιστό της Nestle, να τραβάει φάουλ και με ένα επιθετικό ξέσπασμα στο 5:10” και 2 σερί τρίποντα κατάφερε και πήρε μία διαφορά 10 πόντων. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν στο τελευταίο τρίλεπτο και με καλές άμυνες μείωσαν ελαφρώς, με το σκορ ημιχρόνου να είναι 27-33.

Στην τρίτη περίοδο και οι 2 ομάδες μπήκαν με ενέργεια επιθετικά (όχι και τόσο αμυντικά) και με καλά ποσοστά και από τις δύο πλευρές η διαφορά έμεινε σταθερή, μέχρι το 7:30” όπου η Yolo με τρία συνεχόμενα τρίποντα ανέβασε την διαφορά στους 13 πόντους! Η ομάδα της Nestle συνέχισε να έχει καλή επιθετική παραγωγή αλλά αυτό δεν την βοήθησε να μειώσει αισθητά μιας και δεν μπορούσε να βγάλει άμυνες απέναντι στους αντιπάλους οι οποίοι είχαν βρει ρυθμό επιθετικά. Στο 3:54” οι γηπεδούχοι στην προσπάθεια τους να χαλάσουν τον ρυθμό των αντιπάλων άλλαξαν την άμυνα τους σε full press, αλλά χωρίς ιδιαίτερα αποτελέσματα μιας και δεν εφαρμόστηκε σωστά με την Yolo να το σπάει και να έχει εύκολα καλάθια. Σκορ μετά από 3 δεκάλεπτα 52-61.

Στην τελευταία περίοδο η Yolo συνέχισε να εκμεταλλεύεται τα αμυντικά λάθη των αντιπάλων στην εφαρμογή του press (στο μισό γήπεδο αυτό το δεκάλεπτο) και με καλό passing game και τελικές επιλογές τόσο στο transisition όσο και στις σετ επιθέσεις έβρισκε επιθετικές λύσεις. Παρόλα αυτά η διαφορά παρέμενε γύρω στους 10 πόντους και αυτό διότι ούτε η άμυνα της Yolo κατάφερε να περιορίσει επιθετικά την Nestle η οποία συνέχισε να βρίσκει λύσεις και να μην αφήνει το παιχνίδι. Όλα αυτά μέχρι τα τελευταία 3 λεπτά του αγώνα όπου η Nestle σοβαρεύτηκε αμυντικά και με ένα εκπληκτικό run 9-0 μείωσε σε 73-74 55” πριν το τέλος!!! H Yolo δεν πανικοβλήθηκε, κατάφερε και σκόραρε από την γραμμή των βολών και απέτρεψε την Nestle από το να κλέψει το παιχνίδι.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Γκουτσίδης Δ. με 26(1) και Λυκούσης Δ. με 20(2), ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι Σαρλής Ε. με 17(3) και Χατζηηλιάς Π. με 14 πόντους αντίστοιχα.