58 - 68

17/02/2024 15:00 Super League 23/24 12 40'

Novibet1917111158
Grant Thornton2116171468

Διπλασίασε τις φετινές της νίκες η ομάδα της GRANT THORNTON επί της ομάδας της NOVIBET καθώς μετά το 69-58 του πρώτου γύρου κέρδισε με 58-68 στον δεύτερο γύρο στα πλαίσια της δωδέκατης αγωνιστικής. Με ρεκόρ 7-2 η GRANT THORNTON καλπάζει για την τετράδα της Super League και ελπίζει για την πρώτη θέση. Η NOVIBET μετά τη μεγάλη νίκη απέναντι στον ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗ δεν μπόρεσε να συνεχίσει νικηφόρα και με ρεκόρ 3-6 βλέπει τις ελπίδες για τετράδα να μειώνονται.

Μεγάλο ντέρμπυ ήταν το πρώτο ημίχρονο. Παρά τις δυνατές άμυνες man to man και οι δύο ομάδες είχαν καλή κυκλοφορία και με παιχνίδι μέσα στη ρακέτα έβρισκαν τους διαδρόμους προς το καλάθι με τη GRANT THORNTON να προηγείται με 19-21 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Στο ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε και η δεύτερη περίοδος, με το προβάδισμα να αλλάζει συνέχεια χέρια και η διαφορά να κλείνει στην ελάχιστη τιμή της στον ένα πόντο (36-37).

Στο δεύτερο ημίχρονο μέχρι το εικοστό πέμπτο λεπτό οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι (42-43), με την GRANT THORNTON όμως να πατάει το γκάζι στην επίθεση, αλλά κυρίως να καταφέρνει να κλείσει τα ατού της NOVIBET και να ξεφύγει με 7 πόντους (47-54).

Η NOVIBET προσπάθησε να επανέλθει και να μειώσει στο σκορ, όμως η έμπειρη GRANT THORNTON έλεγξε τον ρυθμό του αγώνα, πέτυχε μεγάλα καλάθια και τελικά πήρε μια δίκαιη και μεγάλη νίκη.

MVP του αγώνα ο Σκρέμπος με 25 πόντους, 6 ασίστ, 6 κλεψίματα και 5 ριμπάουντ. Δημητρακόπουλος και Βασιλειάδης ακολούθησαν σε απόδοση. Τσιτούρας και Πολύζος κορυφαίοι για τη NOVIBET.