22/02/2018 21:30 Super League A 17/18 40'

Novibet912111345
Loreal015141746

Κλειστό Γήπεδο Μπάσκετ Ελληνικού
Leof. Posidonos 26, Elliniko 167 77, Greece

Μια πολύ δύσκολη νίκη πανηγύρισε η ομάδα της LOREAL το βράδυ της Πέμπτης στο γήπεδο του Ελληνικού απέναντι στην ομάδα της NOVIBET με 46-45. Οι δύο φιναλίστ του τελικού της περσινής Γ κατηγορίας δεν έπιασαν τα υψηλά στάνταρ απόδοσης που πιάνουν συνήθως, όμως έδειξαν τρομερή διάθεση για τη νίκη, έβγαλαν πάθος και ενέργεια με τον πιο τυχερό στο τέλος να πανηγυρίζει τη νίκη. Έτσι η LOREAL είναι πλέον αγκαλιά με την 1η θέση της Super League A, ενώ για τη NOVIBET η αγωνία για κατάληψη μιας εκ των 4 πρώτων θέσεων συνεχίζετε.

Το 1ο δεκάλεπτο ήταν εφιαλτικό για την ομάδα της LOREAL. Η NOVIBET μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση, πίεσε πολύ καλά στην άμυνα της και άφησε τους αντιπάλους της άποντους στα πρώτα δέκα λεπτά του ματς. Ούτε εκείνη είχε καλή επιθετική παρουσία με τους Μαντά και Καλογιαννη να είναι οι μόνοι που σκόραραν, όμως το 9-0 του πρώτου δεκαλέπτου τους έδινε ένα σαφές ψυχολογικό προβάδισμα.

Η αντίδραση της LOREAL δεν άργησε να φανεί. Οι παίκτες του Χρονόπουλου (εν απουσία του κόουτς δεν αγωνίστηκε αλλά είχε μόνο ρόλο προπονητή) μετά τα πρώτα καλάθια των Μπεράτη και Δασκαλάκη πήραν ψυχολογία και από το 0 πήγαν στο 15 στο 2ο δεκάλεπτο. Η μπάλα κυκλοφόρησε καλύτερα, η συγκέντρωση στην επίθεση αποκαταστάθηκε και η διαφορά μειώθηκε μέχρι και τους 2 πόντους (15-13). Με 6 σερί πόντους του Καλογιαννη η NOVIBET έκλεισε το ημίχρονο στο +6 (21-15).

Τρίποντο του Μαντά έφερε στο +9 τη NOVIBET, όμως η LOREAL χάρη στην καλή της άμυνα κατάφερε να τρέξει ένα 9-0 σερί και να φέρει το ματς στα ίσα 3 λεπτά πριν τη λήξη του δεκαλέπτου, παίρνοντας και το πρώτο της προβάδισμα στο ματς με καλάθι του Αξαμπανόπουλου (26-28). Και πάλι η NOVIBET όμως αντέδρασε παίρνοντας το προβάδισμα με τη λήξη του (32-29).

Τα δύο τρίποντα του Πολυχρονίδη κράτησαν κοντά τη LOREAL στο σκορ, σε ένα σημείο όπου η NOVIBET έδειχνε να πατάει καλύτερα στο παρκέ (37-32, 37-35).        Το προβάδισμα άλλαζε χέρια με τα μεγάλα τρίποντα των Τσαγκλή και Δασκαλάκη (41-42), και στη συνέχεια τα δίποντα των Κατσιώρη και Δασκαλάκη (43-44, 1.23’’ για τη λήξη). Άστοχες επιθέσεις έφεραν την τελευταία επίθεση στη NOVIBET με 22΄΄ να απομένουν, ο Καλογιαννης αστόχησε ο Τσαγκλής πήρε επιθετικό ριμπάουντ και φάουλ και με 2/2 βολές έκανε το 45-44 με 13’’ να απομένουν. Ο Δασκαλάκης αστόχησε, με την μπάλα να καταλήγει άουτ μετά από διεκδίκηση και την κατοχή στη LOREAL με κάτι λιγότερο από 3 δεύτερα. Ο Δασκαλάκης στο χρόνο αυτό κατάφερε με δύσκολη προσπάθεια να πετύχει το καλάθι της νίκης με τους παίκτες της LOREAL να πανηγυρίζουν και αυτούς της NOVIBET να διαμαρτύρονται πως το καλάθι ήταν εκπρόθεσμο. Τελικά οι διαιτητές το μέτρησαν και η νίκη πήγε στα χέρια της LOREAL.

Σπουδαίος ο Δασκαλάκης, πέτυχε τους τελευταίους 7 πόντους της ομάδας του. Βοήθησαν οι Αξαμπανόπουλος, Μπεράτης και Γεωργουλας. Οι Μαντάς και Καλόγιαννης οι καλύτεροι, θετική παρουσία οι Τσαγκλής και Αλβέρτος.

Διαιτητές : Σελληνάς, Γιαννακόπουλος.

Δηλώσεις Παικτών/Προπονητών

Χρονόπουλος Θοδωρής  (Παίκτης – Προπονητής NESTLE):

” Μεγάλη νίκη. Μας κρατάει στην 1η θέση. Να είμαστε ειλικρινείς τα παιδιά αξίζανε παραπάνω τη νίκη, όμως είμασταν τυχεροί πήραμε τη νίκη και είμαστε 1οι, αυτό μετράει. Καλή συνέχεια σε όλους.”