66 - 70

03/12/2018 21:00 Commercial League A 18/19 6 40'

Ogilvy221242566
FrieslandCampina1619171870

Τη 2η σερί νίκη της πέτυχε η ομάδα της FRIESLANDCAMPINA, αυτή τη φορά με 70-66 επί της αξιόμαχης ομάδας της OGILVY. Πλέον με ρεκόρ 4-2 βλέπει με περισσότερη αισιοδοξία την είσοδο στην 4άδα της Commercial League  A! Αντιθέτως η OGILVY έκανε την 2η σερί της ήττα έχοντας πλέον ρεκόρ 2-4! Το παιχνίδι πάντως ήταν εξαιρετικό με πολλές εναλλαγές στο σκορ, συγκινήσεις και όμορφο μπάσκετ!

Εντυπωσιακή ήταν στο πρώτο δεκάλεπτο η ομάδα της  OGILVY. Με τον Διακρούση να κυριαρχεί μέσα στη ρακέτα (και να φορτώνει με δύο φάουλ τον Τοκάνη) και τους Καραμάνη και Σοφό να οργανώνουν και να εκτελούν από την περιφέρεια η ομάδα της Χαϊδα πήρε γρήγορα διψήφια διαφορά πόντων (20-9, 22-10). Η FRIESLANDCAMPINA  στο τέλος της περιόδου «έτρεξε» ένα σερί 0-6 με τους Δάμη και Μαγγιώρο πρωταγωνιστές «μαζεύοντας» έτσι τη διαφορά στο 6- (22-16).

Το σερί έγινε 0-10 για το 22-20 με καλάθια του Δάμη. Ο Σοφός με δύο τρίποντα κράτησε μπροστά την ομάδα του (25-20 και 28-25, μετά την ισοφάριση σε 25-25), με τον Καραμάνη να κάνει το 31-25 με καλάθι και φάουλ. Η FRIESLANDCAMPINA όμως με ένα επιμέρους 3-10 χάρη στην ενέργεια που έβγαζε ο Μαγγιώρος έκλεισε τελικά το ημίχρονο προηγούμενη με 34-35!

Με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου ο Καραμάνης έκανε το 4ο φάουλ του με την κόουτς Χαϊδα να τον αποσύρει στον πάγκο. Στα μέσα της περιόδου μάλιστα τραυματίστηκε και ο Σοφός αφήνοντας την ομάδα του χωρίς καλή κυκλοφορία στην περιφέρεια.  Η FRIESLANDCAMPINA έχοντας περισσότερες λύσεις και περισσότερη ενέργεια έκανε ένα σερί 0-14 μετατρέποντας το 35-38 σε 35-52 με το +17 να είναι η μεγαλύτερη διαφορά του ματς. Το πρώτο τρίποντο του Κουσούλη (μετά από 17 άστοχες προσπάθειες) ήταν και το μοναδικό εντός παιδιάς καλάθι της ομάδας του στην 3η περίοδο για το 38-52!

Έτσι ξεκίνησε η 4η περίοδος με την FRIESLANDCAMPINA να έχει σαφέστατα το πάνω χέρι στην αναμέτρηση. Ήταν και μπροστά στο σκορ, αλλά κυρίως είχε περισσότερες δυνάμεις. Και όμως η OGIVLY παραλίγο να κάνει τη μεγάλη ανατροπή. Η FRIESLANDCAMPINA έδειξε σημάδια χαλάρωσης, ενώ οι παίκτες της OGIVLY πίστευαν στην ανατροπή. Με τον Κουσούλη να ευστοχεί σε άλλα τέσσερα τρίποντα από τα συνολικά έξι της ομάδας του στην 4η περίοδο (τα άλλα δύο οι Καραμάνης και Διακρούσης) οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ρίξουν τη διαφορά από το -12 (53-65) στο -2 (66-68) με 24’’ να απομένουν και την μπάλα στα χέρια της FRIESLANDCAMPINA. Εκεί από λάθος άφησαν το χρόνο να κυλήσει κάνοντας φάουλ μόλις 4,10’’ πριν τη λήξη του αγώνα. Ο Δάμης όντας ψύχραιμος είχε 2/2 βολές γράφοντας το τελικό 66-70  για τους δίκαιους νικητές.

Εκπληκτικοί οι Μαγγιώρος και Δάμης , πέτυχαν μαζί τους 53 από τους 70 πόντους της ομάδας τους. Προσέφεραν και οι Ψωμόπουλος, Κανέλλος , Τοκάνης και  Λέτσος. Οι Σοφός, Καραμάνης και Διακρούσης κορυφαίοι για την OGIVLY.

Διαιτητές : Μαγκούνης, Γατζιώτης.

Δηλώσεις Παικτών/Προπονητών

Σοφός Τρουντ  (Παίκτης OGIVLY):

“Ξεκινήσαμε καλά. Είχαμε ένα προβάδισμα και το πάνω χέρι. Στην πορεία κουραστήκαμε, οι αντίπαλοι είχαν 2 παίκτες καλούς και νεαρούς που είχαν δυνάμεις. Στο τέλος κάναμε τρομερή προσπάθεια αλλά δεν τα καταφέραμε. Συγχαρητήρια στους αντιπάλους.”

Λυκούδης Δημήτριος  (Προπονητής FRIESLANDCAMPINA) :

”  Αρχικά να δώσω πολλά συγχαρητήρια στην δική μου ομάδα. Τα παιδιά δώσανε ότι είχανε και δεν είχανε. Στο τέλος χαλαρώσαμε γιατί νομίζαμε πως με τη διαφορά στους 15 πόντους το ματς είχε τελειώσει.  Ποτέ κανένα παιχνίδι δεν τελειώνει όση και να είναι η διαφορά. Οι αντίπαλοι παλέψανε βάλανε 4 τρίποντα. Είναι καλή ομάδα. Νομίζω πολύ δίκαιη η νίκη μας. Καλή συνέχεια σε όλες τις ομάδες και στο πρωτάθλημα  . “