05/11/2018 22:00 Commercial League A 18/19 2 40'

Ogilvy132414859
Kaizen Gaming 221481245

Γήπεδο Ψυχικού
Κοντολέοντος 20, ΤΚ 154 52, Ψυχικό, Δήμος Φιλοθέης - Ψυχικού

Στον Αγώνα της 2ης Αγωνιστικής μεταξύ της OGILVY και της STOIXIMAN 2, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 59 – 45.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες μπήκαν με διάθεση και ενέργεια αλλά η STOIXIMAN είχε ελαφρώς καλύτερα πατήματα και κυκλοφορία της μπάλας με αποτέλεσμα να πάρει προβάδισμα 2 κατοχών, η OGILVY χαρακτηρίστηκς από βιαστικές τελικές επιλογές και το σκορ ήταν 6 – 12 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια οι δύο αντίπαλοι σε σετ κυρίως επιθέσεις με τους γηπεδούχους να βρίσκουν λύσεις από επιθετικά ριμπάουντ του Διακρούση Γ., πειραματίστηκαν μεταξύ άμυνας ζώνης και man αλλά δεν κατάφεραν να βγάλουν τους αντιπάλους τους εκτός ρυθμού, με την περίοδο να κλείνει με σκορ 13 – 21.

Στο 2ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν με μεγαλύτερη συγκέντρωση και πίεσαν τον ρυθμό του αγώνα από την αρχή με συνεχείς απόπειρες αιφνιδιασμών, με 2 σερϊ τρϊποντα του Κουσούλη Δ. μεϊωσαν σε μία κατοχή και με τον Διακρούση Γ. να κυριαρχεί στο ζωγραφιστό ισοφάρισαν και πέρασαν μπροστά, με το σκορ να είναι 27 – 22 στα μισά της περιόδου. Στο 2ο μισό της περιόδο η STOIXIMAN έδειξε σημάδια βελτίωσης αλλά δεν κατάφερε να σταματήσει το γρήγορο παιχνίδι και να ελέγξει τα αμυντικά ριμπάουντ με αποτέλεσμα να δει την διαφορά να ανεβαίνει σε διψήφια επίπεδα και το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 37 – 25.

Τόσο στο 3ο Δεκάλεπτο όσο και στο 4ο Δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων και στον ρυθμό του αγώνα, με τους παίκτες της STOIXIMAN να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος (και συγκεκριμένα στην τελευταία περίοδο όπου ασκώντας press έκαναν run 9 – 0 και μείωσαν σε μονοψήφια επίπεδα), αλλά και τους παίκτες της OGILVY να διατηρούν τον έλεγχο του αγώνα κλείνοντας την 3η περίοδο με σκορ 51 – 33 και καταφέρνοντας να διατηρήσουν προβάδισμα τουλάχιστον 3 κατοχών έως το τέλος του αγώνα πήραν τελικά και την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Κουσούλης Δ. με 22 (5) και Διακρούσης Γ. με 15, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Κοντός Θ. με 16 (2) και Δαγκωνάκης Ν. με 8 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Δράκος Θ., Σκαλτσής Π.