16 - 67

21/11/2017 19:30 Commercial League 17/18 40'

Onassis0504040316
Upstream1014222167

Συνέχισε την αήττητη πορεία της η ομάδα της Upstream στο πρωτάθλημα χάρις την εύκολη νίκη απεναντι στην Onassis Group και έτσι εφτασε τους 8 βαθμούς και είναι πρώτη στην βαθμολογία.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τους γηπεδούχους  να μπαίνουν πιο ζεστά τόσο σε άμυνα (mtm) όσο και σε επίθεση και μέχρι το 5’ περίπου το σκορ είχε γίνει 5-1 χάρις ένα εύστοχο 2ποντο του Μπελιμέρη και άλλο ένα του Γιαννόπουλου. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι απέβαλαν το άγχος και αφού ανέκτησαν την συγκέντρωση τους με ένα σερί 0 – 9 έκλεισαν την περίοδο με σκορ 5 – 10. Αρχικά εγκλώβισαν τους αντιπάλους τους με πολύ πιεστικό mtm και μετα χτυπώντας στο transition ποτέ με τον Τόγκα και ποτέ με τον Καρτελιά έκαναν την ανατροπή να μοιάζει πολύ εύκολη.

Στο 2ο δεκάλεπτο το σκηνικό δεν άλλαξε καθόλου. Οι φιλοξενούμενοι δεν χαλάρωσαν καθόλου την πιεστική τους άμυνα και αυτό αποδεικνύεται από το γεγονός που οι παίχτες της Onassis group πέτυχαν μόνο 4 πόντους μέχρι την λήξη του ημιχρόνου. Επιθετικά οι παίχτες της Upstream συνέχισαν να χτυπάνε στις αδυναμίες της άμυνας των αντιπάλων τους και με 2 εύστοχα 3ποντα από τον Σχίζα και από τον Αγγελογιαννοπουλο το ημίχρονο έκλεισε με το σκορ να είναι 9 – 24.

Στο 3ο δεκάλεπτο το παιχνίδι ¨εγειρέ¨ υπέρ των φιλοξενούμενων. Οι παίχτες της Upstream συνέχισαν πίστα στο πλάνο τους, και με πολύ σωστές επιλογές στην επίθεση με πρωταγωνιστή τον Αγγελογιαννόπουλο που πέτυχε τους 9 από τους 22 πόντους της ομάδας του η διαφορά ξέφυγε και έφτασε στο + 33 στο τέλος της περιόδου.Οι παίχτες της Onassis φανερά επηρεασμένοι από την εξέλιξη του παιχνιδιού δεν κατάφεραν ποτέ να ανακόψουν αυτόν τον εξαιρετικό ρυθμό των αντιπάλων τους και το μόνο που προσπαθούσαν ήταν να  μειώσουν την διαφορά σε φυσιολογικά επίπεδα. Έτσι το τέλος του δεκαλέπτου βρήκε τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 13 – 46.

Στην τελευταία περίοδο το ματς είχε πάρει τον δρόμο του. Η κούραση και η έλλειψη πλάνου από τους γηπεδούχους έφερε την διαφορά στο σκορ να ξεφεύγει. Οι παίχτες της Upstream δεν σταμάτησαν να παίζουν και να διευρύνουν το προβάδισμα τους και έτσι το σφύριγμα της λήξης τους βρήκε να παίρνουν το 4ο ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 16 – 67.

Για τους νικητές εξαιρετικός ήταν ο Αγγελογιανόπουλος που πέτυχε 18 πόντους, ενώ από τους φιλοξενούμενους πολύ καλός ήταν ο Γιαννόπουλος που πέτυχε 6 πόντους ενώ μάζεψε και 6 ριμπάουντ.

Διαιτητές : Γρίβας , Ναστούλης.

Δηλώσεις Παιχτών / Προπονητών :

Κουκουτσέλος Θανάσης (Παίχτης Upstream) : “Παίξαμε με το Ωνάσειο. Το θετικό είναι ότι δεν χρειαστήκαμε το Ωνάσειο μετα το ματς. Όλα καλά και συνεχίζουμε. Ευχαριστώ.’’

Παναγόπουλος Λεωνίδας (Παίχτης Onassis Group): “Ήταν δύσκολος αγώνας. Οι αντίπαλοι ήταν πολύ δυνατοί. Παίξαμε σκληρή άμυνα, στο τέλος όμως δεν τα καταφέραμε, χάσαμε με μεγάλο σκορ. Περιμένουμε τον επόμενο αγώνα και να παίξουμε καλύτερα.’’