ONASSIS GROUP vs ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΖΥΘΟΠΟΙΙΑ Α.Ε.

05/11/2018 20:15 Commercial League B 18/19 2 40'

Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε η Ολυμπιακή Ζυθοποιία αφού κατάφερε να καταβάλει την αντίσταση της ONASSIS GROUP μετά από ένα πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι στο οποίο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ από τη αρχή έως το τέλος.

Στην πρώτη περίοδο ο Βλάχος μπήκε ζεστός για τους φιλοξενούμενους και με συνεχόμενους πόντους έκανε το 0-7 6:13 πριν τη λήξη.Οι γηπεδούχοι απάντησαν γρήγορα με τον Μπαμπού ο οποίος πέτυχε με τη σειρά του έξι αναπάντητους πόντους για το 6-7.Μάλιστα με όμορφο drive του Γκιργένη στα 20 δεύτερα οι παίκτες του Κατσιμίρη έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι (10-9).

Στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν πράγματα στο επιθετικό κομμάτι και από τους υπόλοιπους παίκτες όπως τον Χρονόπουλο και τον Αρδαβάνη ενώ για τους τυπικά γηπεδούχους ο Γκιργένης ήταν αυτός που προσπάθησε να κρατήσει την ομάδα του κοντά στο σκορ (18-20).

Η τρίτη περίοδος ήταν και η πιο παραγωγική για τους δύο αντιπάλους.Ο Βλάχος ξαναπήρε τη σκυτάλη στο σκοράρισμα για τη Ζυθοποιία και μάλιστα μετά από δικό του τρίποντο στα 4:40 η ομάδα του Θεοδωρόπουλου ξέφυγε με 6 (22-28).Μπαμπού και Γκιργένης πέτυχαν συνεχόμενα καλάθια για την ONASSIS, ψαλίδισαν τη διαφορά και το τέλος του δεκαλέπτου βρήκε τις δύο ομάδες να χωρίζονται από ένα σουτ (35-37).

Η τελευταία περίοδος ήταν και η χειρότερη από άποψη θεάματος.Οι δύο ομάδες έπαιξαν καλές man-to-man άμυνες όμως επιθετικά είχαν κακές επιλογές,έκαναν αρκετά λάθη και δυσκολεύονταν ιδιαίτερα να βρουν το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι.Εξαίρεση αποτέλεσε ο Αναγνωστόπουλος που προερχόμενος από τον πάγκο έδωσε φρεσκάδα στους γηπεδούχους,πέτυχε 6 συνεχόμενους πόντους και λίγο έλειψε να χαρίσει στην ομάδα του το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα. Το σκορ όμως ξαφνικά κόλλησε για τέσσερα ολόκληρα λεπτά στο 43-43 ώσπου κέρδισε φάουλ ο Βλάχος 10 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη και οδηγήθηκε στη γραμμή των προσωπικών βολών.Φάνηκε ψύχραιμος παρόλο που είχε 2/6 έως εκείνη την ώρα,οι γηπεδούχοι έκαναν λάθος μετά το time out και κάπου εκεί ακούστηκε η κόρνα της γραμματείας.

Διαιτητές:Ζακεστίδης,Μακρής

Δηλώσεις παικτών/προπονητών

Σακκίδης Γαβριήλ (παίκτης Ολυμπιακής Ζυθοποιίας):

“Ήταν ένα αμφίρροπο παιχνίδι,ήμασταν μπροστά ή κοντά στο σκορ συνεχώς,νομίζω δίκαια κερδίσαμε,το καλό είναι ότι είμαστε όλοι υγιείς που είναι και το πιο βασικό να φεύγουμε όλοι υγιείς από το γήπεδο,καλή συνέχεια σε όλους.”

Κατσιμίρης (προπονητής ΟNASSIS GROUP):

“Σε σχέση με την πρώτη αγωνιστική που δείξαμε ένα πολύ άσχημο πρόσωπο,σήμερα φανήκαμε ανταγωνιστικοί.Το παιχνίδι κρίθηκε στις λεπτομέρειες,συγχαρητήρια στους αντιπάλους.”