12/12/2018 20:45 Commercial League B 18/19 7 40'

Onassis611121241
betshop.gr9611632

Κλειστό Γυμναστήριο Πεντέλης
Pallini 153 49, Greece

Σε έναν αγώνα για την έκτη αγωνιστική του δευτέρου ομίλου της Commercial League,η BETSHOP και η ONASSIS GROUP διασταύρωσαν τα ξίφη τους με φόντο την πρώτη τους νίκη στη σαιζόν αφού αμφότερες προέρχονταν από πέντε ανεπιτυχή αποτελέσματα.Οι δύο αντίπαλοι συμβάδιζαν στο σκορ καθ ‘όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης όμως στα τελευταία κρίσιμα λεπτά η πιο έμπειρη ομάδα των γηπεδούχων βρήκε τον τρόπο για το πρώτο της ροζ φύλλο.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με αρκετά άστοχα σουτ και από τις δύο πλευρές αφού πέντε λέπτε μετά την έναρξη της αναμέτρησης είχαμε δει μόλις δύο καλάθια,ένα για την καθεμιά.Στη συνέχεια ο Καραγιαννίδης βρήκε ρυθμό και με πέντε προσωπικούς πόντους έκανε το 2-7 στα 03:10,για να απαντήσει με δύο συνεχόμενα καλάθια o Μπαμπού μειώνοντας στον πόντο (6-7) 01:30 πριν τη λήξη του δεκαλέπτου.Ένα δεκάλεπτο που τελείωσε όπως ακριβώς άρχισε,με ένα καλάθι του Γερακανάκη για το 6-9.

Ίδια εικόνα και στη β’ περίοδο με την ONASSIS να παρουσιάζει ελαφρώς καλύτερο πρόσωπο καθώς προσπάθησε να τρέξει λίγο περισσότερο με τον Ανκαντάρα αλλά και να επιδιώξει περισσότερες επαφές κοντά στο καλάθι όπου και διέθετε πιο βαριά κορμιά.Στον αντίποδα η BETSHOP συνέχιζε να απειλεί κυρίως με τον Καραγιαννίδη ο οποίος λίγο έλειψε να κάνει double double από το πρώτο ημίχρονο έχοντας 9 πόντους και δέκα rebounds.

Η τρίτη περίοδος ήταν πιο παραγωγική από άποψη σκορ,σε ένα ματς που φαινόταν ότι θα μείνει χαμηλά,αφού ήταν και η μοναδική όπου κατάφεραν να φτάσουν και οι δύο σε διψήφιο αριθμό πόντων (12-11).Αυτό συνέβη γιατί από τη μια πλευρά η ONASSIS είχε πιο καθαρό μυαλό στην επίθεσή της,γύρισε περισσότερο τη μπάλα και έψαξε πιο πολλά ελεύθερα σουτ με αποτέλεσμα να πάρει σκορ από 5 διαφορετικούς παίκτες.Από την άλλη η BETSHOP είδε τον Κωνσταντινίδη να παίρνει πρωτοβουλίες στην επίθεση,να γίνεται πιο απειλητικός και μαζί με τον Μαρούλη να ευστοχούν στα δύο και μοναδικά τρίποντα της αναμέτρησης.( 2/27 συνολικά και για τις δύο ομάδες ! ).

Έτσι μπήκαμε στην τελευταία περίοδο της αναμέτρησης με το σκορ στο 29-26.Σε αυτό το δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι παρόλο το χαμηλό σκορ συνέχισαν να επιδεικνύουν επιθετικό πλουραλισμό σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους που πήραν σκορ για άλλη μια περίοδο από μόλις τρεις παίκτες.Τελευταία ισοπαλία στο ματς ήταν το 32-32  04:29 πριν τη λήξη και ενώ όλοι έδειχναν ότι οι δύο ομάδες θα πάνε μαζί ως το τέλος ,η BETSHOP έπαθε ένα μικρό μπλακ άουτ,δεν σκόραρε ξανά και έδωσε την ευκαιρία στην ONASSIS να τρέξει γρήγορα ένα 7-0 με τους Παπαγρηγορίου,Αλκαντάρα και Μπαμπού και ουσιαστικά να κλειδώσει το ματς.Δίκαιη επικράτηση για τους τυπικά γηπεδούχους,πολλά τα 23 λάθη για την BETSHOP,θα είχε καλύτερη τύχη χωρίς αυτά.

Διαιτητές:Ζιώγας-Παλογέλης

Δηλώσεις παικτών-προπονητών:

Πέππας Κώστας ( παίκτης-προπονητής ONASSIS GROUP) :

”Επιτέλους ήρθε η πρώτη μας νίκη,μπορούσαμε να είχαμε πάρει νομίζω άλλη μία στη μέχρι τώρα πορεία μας αλλά ήρθε τελικά σήμερα.Νομίζω παίξαμε καλά,παίξαμε ομαδικά με καλή άμυνα και παρότι γενικά ήμασταν άστοχοι στα σουτ,φανήκαμε εύστοχοι από μέσα,πήγαν καλά οι ψηλοί μας και οι αιφνιδιασμοί μας και πήραμε τη νίκη.”