20/04/2023 19:30 Shipping League B 22/23 12 40'

Onassis1713231164
Marine Support151717958

Βοηθητικά Σ.Ε.Φ. (Εντός Σταδίου)
Leof. Posidonos, Pireas 185 47, Greece

Στον αγώνα μεταξύ της Onassis Group και της Marine, oi γηπέδουχοι πήραν τη νίκη με σκορ 64-58.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα ζώνης για να προσαρμοστούν καλύτερα στον γρήγορο ρυθμό του αγώνα. Επιθετικά οι ομάδες έπαιζαν οργανωμένες ευρισκόμενες κοντά στο σκορ και με διαρκείς εναλλαγές όπου στο πρώτα 5 λεπτά αυτό ήταν στο 6-4. Στη συνέχεια και οι 2 ομάδες βρήκαν σκορ έξω από τη γραμμή του τριπόντου κάτι το οποίο έδωσε έξτρα ενδιαφέρον στον αγώνα με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει με σκορ 17-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, και οι 2 ομάδες είχαν καλό ξεκίνημα πληγώνοντας η μιά την άμυνα της άλλης, χωρίς να υπάρχει κάποια που να κάνει τη διαφορά. Ενδεικτικά το σκορ στο στα μισά της περιόδου ήταν 26-25. Στο υπόλοιπο της περιόδου όμως το σκηνικό άλλαξε με τους παίκτες της Marine Support να εκμεταλλεύονται την αστοχία των αντιπάλων τους και με ένα σερί 5 πόντων έθεσαν τις βάσεις για το προβάδισμα στο τέλος του ημιχρόνου με σκορ (30-32).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να παίζουν με  υψηλού επιπέδου απόδοση κάτι το οποίο τους επέτρεψε να αυξήσουν το προβάδισμά τους και να προηγούνται με 35-43 στο 25. λεπτό του αγώνα Στην πορεία όμως οι παίκτες Οnassis Group βρήκαν τον τρόπο να βάλουν στοπ στη φόρα των αντιπάλων τους. Mάζεψαν τη διαφορά και έχοντας πλέον την ψυχολογία με το μέρος τους, έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +4 (53-49).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η τύχη του αγώνα ήταν οριακή, αφού κανένας δεν ήξερε ποια ομάδα θα πάρει τη νίκη. Οι ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν χέρι χέρι στα παιχνίδι με το σκορ να είναι 56-54 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Στα εναπομείναντα λεπτά, οι φιλοξενούμενοι έπαθα επιθετικό μπλακ άουτ και σε συνδυασμό με την κούραση τους, είδαν τους αντιπάλους τους να κυριαρχούν στον αγώνα και να είναι εκείνοι αυτοί που πήραν τη νίκη.