10/11/2022 19:30 Shipping League B 22/23 2 40'

Onassis109171551
Technomar98101441

Leof. Posidonos, Pireas 185 47, Greece

Στον Αγώνα της 1ης αγωνιστικής μεταξύ της  Onassis Group και της Technomar οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 51-41.

Στην αρχή του αγώνα, οι παίκτες και των 2 ομάδων επέλεξαν να αμυνθούν με άμυνα ζώνης με σκοπό να ανταποκριθούν στο γρήγορο τέμπο. Η ομάδα που ξεκίνησε πιο δυναμικά ήταν η φιλοξενούμενη όπου με επιθετικά ριμπάουντ, έπαιρναν δεύτερες ευκαιρίες και το σκορ ήταν 2-5 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια, οι παίκτες της Onassis Group κατάφερναν με αιφνιδιασμούς να πάρουν το προβάδισμα με την περίοδο να κλείνει με σκορ 10-9.

Στο 2ο δεκάλεπτο, η κλειστή άμυνα των γηπεδούχων ανάγκασε τους φιλοξενούμενους σε 3λεπτη δυστοκία και το σκορ ήταν 15-13 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου, τα προβλήματα παραγωγικότητας και των 2 πλευρών ανάγκασαν τους παίκτες να περιοριστούν στη σημείωση μόλις 8 πόντων  με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 19-17.

Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, το ατομικό ταλέντο έξω από τα 6.25 μέτρα από τη πλευρά της Onassis Group τους έδωσε διψήφια διαφορά,  και το σκορ ήταν 29-19 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία, το ισορροπημένο σκορ μεταξύ των 2 ομάδων, βοηθούν τους γηπεδούχους να κρατήσουν τα ηνία με την περίοδο να κλείνει με σκορ 36-27.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, οι γηπεδούχοι με σκρίν κατάφεραν να βρουν το ελεύθερο σουτ που τους κράτησαν μπροστά  και το σκορ ήταν 45-35 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Στα τελευταία  λεπτά του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι με κλεψίματα και αιφνιδιασμούς μείωσαν τη διαφορά αλλά μόλις προσωρινά, αφήνοντας τη προσπάθεια τους ανολοκλήρωτη με το παιχνίδι να ολοκληρώνεται με σκορ 51-41.