42 - 43

14/11/2017 20:45 Commercial League 17/18 40'

Oracle91511742
Onassis127111343

Τη 2η νίκη της πέτυχε η ομάδα του ONASSIS GROUP στο φετινό πρωτάθλημα της COMMERCIAL LEAGUE B, αυτή τη φορά απέναντι στην ομάδα της ORACLE με 43-42. Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό, με την ομάδα του Θώμου να προηγείται σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του, όμως η ONASSIS GROUP με αντεπίθεση διαρκείας στο τέλος έκανε τη μεγάλη ανατροπή και πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη.

Νευρικά ξεκίνησαν την αναμέτρηση και οι δύο ομάδες. Η ORACLE όντας μόλις 7 παίκτες επέλεξε κλειστή άμυνα ζώνης, επιτρέποντας κάποια ελεύθερα σουτ, αλλά κλείνοντας τους διαδρόμους. Η ONASSIS GROUP έπαιξε man to man στην αρχή (και στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς) και άσκησε αρκετές φορές πίεση σε όλο το γήπεδο. Το πρώτο καλάθι μπήκε με τρίποντο του Κολώνια στο 6.30’’, με την ONASSIS GROUP να πετυχαίνει το πρώτο της καλάθι με τρίποντο του Πέππα στο πεντάλεπτο για το 53. Μετά όμως το προβάδισμα με 8-3 για την ORACLE η ONASSIS GROUP ανέβασε την πίεση της, έκλεψε μπάλες και με ένα σερί 1-9 πήρε κεφάλι με 9-14 στο 1ο δεκάλεπτο.

Η ONASSIS GROUP κράταγε αυτό το μικρό προβάδισμα και στο 2ο δεκάλεπτο, χάρη κυρίως στην πιεστική της άμυνα. Η ORACLE είχε να διαχειριστεί και τον τραυματισμό του Μπούτα από το πρώτο λεπτό του 1ου δεκαλέπτου με αποτέλεσμα να έχει κολλήσει επιθετικά. Όμως η εμπειρία τους μίλησε στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου, όταν με ένα σερί 8-0 μετέτρεψαν το 16-19 σε 24-19!

Η είσοδος του Μπούτα (έστω και με 1.5 πόδι) έδωσε ενέργεια στην ORACLE, η οποία ανέβασε τη διαφορά στο +8 (29-21). Η ONASSIS GROUP αντέδρασε, έκλεισε την ρακέτα της με βοήθειες (έπαιξε και ζώνη ένα μικρό διάστημα) και μείωσε στο καλάθι (29-27). Το δεκάλεπτο έληξε τελικά στο +5 για την ORACLE (35-30)!

Με τρίποντο του Ιωαννίδη η διαφορά πήγε στο +8, με Λαρόζα να μειώνει άμεσα με δικό του τρίποντο (38-33). 4 σερί πόντοι του Μπούτα έφεραν το +9 (μεγαλύτερη διαφορά) για την ORACLE, με το momentum του αγώνα να είναι υπέρ της. Μάλιστα η ONASSIS GROUP έχασε με 5 φάουλ και το βασικό της σέντερ Μητσόπουλο. Ωστόσο τότε ξεκίνησε η αντεπίθεση για την ομάδα του Λαρόζα, ο οποίος βρήκε σκορ από τον Γιαννόπουλο (τρίποντο και δίποντο στον αιφνιδιασμό) για να μειώσει σε -2 (42-20). Ο Ζέρβας με ωραία προσπάθεια έφερε το ματς στα ίσα (42-42) με 1.28’’ να απομένει ! Ο Λαρόζας με ½ βολές έφερε την ομάδα του μπροστά στο 1.11’’ ολοκληρώνοντας ένα σερί 0-10, με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να σκοράρουν στο τελευταίο λεπτό και την ONASSIS GROUP να πανηγυρίζει μια σπουδαία ανατροπή.

Κορυφαίος του ματς ο Λαρόζας με 11 πόντους και 20 efficiency. Ακολούθησαν οι Μητσόπουλος, Γιαννόπουλος και Ζέρβας! Οι Μπούτας και Φιλίππου καλύτεροι για την ORACLE.

Διαιτητές : Αθανασόπουλος, Τσόλη.

Δηλώσεις Παικτών/Προπονητών

Φιλίππου Παναγιώτης (Παίκτης ORACLE):

” Μπορούσαμε να κάνουμε την πρώτη μας νίκη. Δυστυχώς το χάσαμε το ματς στις λεπτομέρειες. Την επόμενη φορά!.”

Γιαννόπουλος Μαρίνος (Παίκτης ONASSIS GROUP) :

” Σκληρό παιχνίδι. Προσπαθήσαμε πάρα πολύ στην άμυνα. Επιθετικά ακόμη δεν έχουμε βρει το ρυθμό μας. Στην άμυνα όμως παρουσιαστήκαμε δυνατοί. Είναι το 2ο συνεχόμενο παιχνίδι που κερδίζουμε στο τελευταίο λεπτό, αυτό λέει πολλά για μας. Μπορεί να μην είμαστε καλοί αλλά είμαστε σκληροί!”