42 - 61

28/03/2017 20:30 League C6 16/17 40'

Oracle126141042
Raging Bulls188181761

Στο παιχνίδι της 16ης Αγωνιστικής μεταξύ της ORACLE και των RAGING BULLS, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν μία καθαρή νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 42 – 61.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι από την αρχή οι παίκτες των Bulls μπήκαν με καλύτερα πατήματα, γύρισαν την μπάλα και με καλά ποσοστά στα μακρινά σουτ πήραν προβάδισμα 2 κατοχών στα πρώτα 3 λεπτά, αλλά στην πορεία οι αντίπαλοι τους αντέδρασαν και με εύστοχο τρίποντο του Κρεούζη Ν. και assist του Σταυριανίδη Ν. έκαναν ένα run 5 – 0, με το σκορ να είναι 7 – 9 στα πρώτα 4 λεπτά. Στο υπόλοιπο της περιόδου παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να πιέζουν για αιφνιδιασμούς μετά από ριμπάουντ, σε αντίθεση με τους γηπεδούχους οι οποίοι συνέχισαν να προτιμούν οργανωμένες επιθέσεις, με τις δύο ομάδες να έχουν καλά ποσοστά και η περίοδος έκλεισε με σκορ 12 – 18.

Στο 2ο Δεκάλεπτο η Oracle από την αρχή με πολύ καλύτερο spacing, υπομονή επιθετικά και διαδοχικές assist από τον Σταυριανίδη Ν. και επιθετική παραγωγή από τον Θώμο Κ. μείωσε σε μία κατοχή, οι Bulls συνέχισαν να βασίζονται σε προσωπικές ενέργειες και σουτ 3 πόντων, με τις άμυνες να δυναμώνουν και το σκορ να είναι 16 – 19 στα μισά της περιόδου. Στο δεύτερο μισό της περιόδου οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να βρίσκουν και πάλι καθαρό μυαλό, προτίμησαν οργανωμένες επιθέσεις και βρήκαν τις ελεύθερες τελικές επιλογές, με αποτέλεσμα να πάρουν προβάδισμα 3 κατοχών κλείνοντας το ημίχρονο με σκορ 18 – 26.

Στο 3ο Δεκάλεπτο με το καλημέρα οι Bulls με κλέψιμο του Μαρκογιαννάκη Α. και τρίποντο του Γεραπετρίτη Γ. πήραν προβάδισμα 10+ πόντων ενώ παράλληλα έτρεξαν και παλί σε αιφνιδιασμούς επέκτειναν την διαφορά στους 15+ πόντους, με την Oracle να μην ευνοείται από τον γρήγορο ρυθμό αλλά συνέχιζοντας να παίζει ομαδικό μπάσκετ και έχοντας καλή παραγωγή από assist μείωσε σε 10 πόντους με το σκορ να είναι 30 – 40 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι συνέχισαν να παίζουν καλό και πειθαρχειμένο μπάσκετ, κοντρόλαραν το τέμπο του αγώνα και συνεχίζοντας να τροφοδοτούν τους ψηλούς τους μείωσαν σε 8 πόντους και η περίοδος τελικά έκλεισε με σκορ 32 – 44.

Στο 4ο Δεκάλεπτο οι παίκτες της Oracle και πάλι έδειξαν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος, αλλά παράλληλα παρουσίασαν εμφανή σημάδια κόπωσης, με τους παίκτες των Bulls να παίρνουν φωτιά από την γραμμή των 3 πόντων (με πρωταγωνιστές τους Ανδρεαδάκη Χ. και Μαρκογιαννάκη Α.) και να επιβάλουν και πάλι γρήγορο ρυθμό στο παιχνίδι με αποτέλεσμα να πάρουν προβάδισμα 20+ πόντων και να πάρουν τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Κρεούζης Ν. με 11 (1) και Θώμος Κ. με 10, ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι Κολλέρης Δ. με 14 και Μαρκογιαννάκης Α. με 12 (2) πόντους αντίστοιχα.