46 - 49

17/01/2018 20:30 Commercial League 17/18 40'

Oracle121811546
Kaizen Gaming 21413101249

Στον Αγώνα μεταξύ της ORACLE και της STOIXIMAN, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την Νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 46 – 49.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο επέλεξαν σετ επιθέσεις όμως ήταν διστακτικές στις τελικές επιλογές τους με τα ποσοστά να είναι χαμηλά, οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο αλλά η ORACLE αργά αλλά σταθερά ευνοήθηκε από τον αργό ρυθμό και πήρε προβάδισμα 2 κατοχών με το σκορ να είναι 7 – 2 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι με ασίστ του Γκούση Γ. και τρίποντο του Κρεούζη Ν. ανέβασαν την διαφορά σε 3 κατοχές αλλά η STOIXIMAN αντέδρασε άμεσα και με διαδοχικούς αιφνιδιασμούς με αιχμή τον Πατρίκιο Γ. μείωσε σε μία κατοχή και η περίοδος έκλεισε με σκορ 12 – 14.

Στο 2ο Δεκάλεπτο από την αρχή με ασίστ του Τσακόπουλου Σ. και τρίποντο του Ιωαννίδη Χ. η ORACLE ξαναπήρε το πρβάδισμα, με το παιχνίδι και πάλι σε μεγάλες επιθέσεις, τους γηπεδούχους να ευνοούνται και πάλι και με πρωταγωνιστές τους Γκούση Γ. και Μπούτα Α. σημάδεψαν την ρακέτα των αντιπάλων και ανέβασαν την διαφορά στις 3 κατοχές, οι αντίπαλοι τους όμως με 2 σερί τρίποντα των Βερίκιου Α. και Κοντού Α. αντέδρασαν άμεσα, οι παίκτες και από τις δύο πλευρές έπαιξαν ορθολογικό και καθαρό μπάσκετ και οι δύο ομάδες έμειναν κοντά στο σκορ το οποίο στο τέλος του ημιχρόνου ήταν 30 – 27.

Στο 3ο Δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι από την αρχή άσκησαν press, με το παιχνίδι να αποκτά πιο γρήγορο τέμπο αλλα οι δύο αντίπαλοι παρουσιάστηκαν νευρικοί στις τελικές επιλογές τους και είχαν αρκετά αβίαστα λάθη, όμως η STOIXIMAN ευνοήθηκε από το γρήγορο παιχνίδι και το σκορ ήταν 33 – 35 στα μισά της περιόδου. Στην πορεία οι άμυνες συνέχισαν να κυριαρχούν, οι παίκτες έδειξαν μεγάλη μαχητικότητα στα ριμπάουντ αλλά η ORACLE με διαδοχικές λύσεις από τον Μπούτα Α. (με ασίστ και σκοράρισμα) σταμάτησε το run των αντιπάλων και ξαναπέρασε μπροστά με το σκορ να είναι 41 – 37 στο τέλος της περιόδου.

Στο 4ο Δεκάλεπτο και πάλι οι δύο αντίπαλοι σε σετ κυρίως επιθέσεις, με τους παίκτες και από τις δύο πλευρές να συνεχίζουν να παίζουν ομαδικό και καλό μπάσκετ, οι άμυνες παρέμειναν δυνατές και το σκορ ήταν 44 – 45 στα πρώτα 5 λεπτά. Στο υπόλοιπο της περιόδου ο ρυθμός παρέμεινε ίδιος, η ORACLE άσκησε press στο μισό, οι άμυνες συνέχισαν να έχουν τον πρώτο λόγο, οι παίκτες έβγαλαν ένταση σε κάθε φάση, τα ποσοστά παρέμειναν χαμηλα και οι δύο ομάδες έμειναν κοντά με το σκορ να διαμορφώνεται σε 46 – 47 με 1 λεπτό για λήξη. Στο τελευταίο λεπτό η STOIXIMAN άσκησε full press και με 2 σερί κλεψίματα και καλάθι του Πατρίκιου Γ. διαμόρφωσε το σκορ σε 46 – 49 με 14” και κατοχή ORACLE στην οποία ο Μπούτας Α. κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ αλλά αστόχησε και στις δύο βολές, με αποτέλεσμα η STOIXIMAN να παρει τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Μπούτας Α. με 22 και Ιωαννίδης Χ. με 6 (2), ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι Πατρίκιος Γ. με 15 (1) και Κοντός Α. με 13 (3) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Μπούκας, Χατζόπουλος