57 - 49

04/02/2019 22:10 Commercial League B 18/19 12 40'

Oracle519161757
betshop.gr111881249

Νίκη μετά από καιρό πέτυχε η ομάδα της Oracle και κοιτάει την συνέχεια του πρωταθλήματος με περισσότερη αισιοδοξία, απέναντι στην αρκετά καλή ομάδα της Betshop. Οι γηπεδούχοι αν και δεν μπήκαν με πλάνο στον αγώνα, κατάφεραν στο 2ο ημίχρονο να βελτιωθούν τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση και έτσι ήρθε φυσιολογικά το θετικό αποτέλεσμα για αυτούς.

Το 1ο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με περισσότερη ενέργεια και στις 2 πλευρές του γηπέδου με αποτέλεσμα το 0 – 8 να έρθει σχετικά εύκολα χάρις τους πόντους από τους Κωνσταντινίδη, Μαρούλη και Παπανικολάου. Οι γηπεδούχοι αδυνατούσαν να ανακόψουν τον γρήγορο ρυθμό των αντιπάλων τους, ενώ στην επίθεση η μια κακή επίθεση διαδεχόταν την επόμενη, και αυτό φάνηκε από το γεγονός πως το 1ο καλάθι για την ομάδα της Oracle το πέτυχε ο Ιωαννίδης 2:27 πριν την λήξη της περιόδου. Στην συνέχεια οι παίχτες της Betshop συνέχιζαν να εκμεταλλεύονται το αναιμικό ξεκίνησαν των αντιπάλων τους με αποτέλεσμα στο 10’ το σκορ να είναι 5 – 11.

Στο 2ο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι συνέχιζαν στον ίδιο ρυθμό με πριν, στοχεύοντας με επιτυχία στις αδυναμίες των αντιπάλων τους. Στα πρώτα λεπτά το σκορ έγινε 7 – 18 χάρις τους 7 πόντους του Κωνσταντινίδη, ενώ και στην συνέχεια με το τρίποντο του Σκομπότη η διαφορά παρέμενε κοντά στους 10 πόντους. Σε εκείνο όμως το σημείο οι παίχτες της Oracle πήραν μπρος, αρχικά με την άμυνα ζώνης τους και στην συνέχεια με πιο ορθολογικές επιλογές στην επίθεση άρχισαν την ανατροπή. Ιωαννίδης, Γκούσης και Θώμος σε άριστη συνεργασία με τον οργανωτή Σταυριανίδη κατάφεραν και μείωσαν στην λήξη του ημιχρόνου σε 24 – 29.

Στην 3η περίοδο είχαμε έναν τελείως διαφορετικό αγώνα, είχαμε derby. 2 γρήγορα εύστοχα τρίποντα από τον Τσακόπουλο και η ανατροπή για την Oracle ήταν γεγονός, ενώ δεν σταμάτησαν εκεί αφού άλλοι 4 πόντοι από τον Σταυριανίδη και το σκορ έγινε 34 – 31. Οι φιλοξενούμενοι μετά το αρχικό σοκ, βελτίωσαν το παιχνίδι τους κοντά στην ρακέτα και ανέκτησαν το προβάδισμα με το καλάθι του Καραγιαννίδη. Η ψυχολογία και το καθαρό μυαλό όμως τώρα ήταν κυρίως στο παιχνίδι των γηπεδούχων και έτσι στον λίγο χρόνο που απέμενε για την λήξη της περιόδου κατάφεραν με 4 πόντους από τον Θώμο και με 2 από τον Γκούση να κάνουν το σκορ στο 30’ 40 – 37.

Στην αρχή της 4ης περιόδου οι γηπεδούχοι συνέχισαν να παίζουν εξαιρετικά με βασικό σκόρερ τον Σταυριανίδη ο οποίος πέτυχε 2 σερί τρίποντα κάνοντας το σκορ 46 – 37! Στην συνέχεια παίζοντας έξυπνα κατάφερναν να διατηρούν το προβάδισμα γεγονός που τους έφερνε πιο κοντά στην νίκη. Όμως περίπου στο 36’ οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν μια εξαιρετική αντεπίθεση με κύριο εκφραστή τον Σκομπότη ο οποίος με 6 δικούς του πόντους και με άλλους 3 του Μαρούλη έφεραν το ματς στο καλάθι μεταφέροντας όλοι την πίεση στους αντιπάλους τους. Σε εκείνο όμως το σημείο μίλησε ξανά το κρύο αίμα του Σταυριανίδη ο οποίος με έναν εύστοχο τρίποντο στην ουσία τελείωσε τον αγώνα και χάρισε την νίκη στην ομάδα του με σκορ 57 – 49.

Για τους νικητές καταπληκτική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Σταυριανίδης με 21 πόντους, ενώ για την ομάδα της Betshop πολύ καλός ήταν ο Κωνσταντινίδης με 16.

Διαιτητές : Μαγκούνης, Σιαμίδης

Δηλώσεις Παιχτών – Προπονητών :

Θώμος Κωνσταντίνος (Παίχτης Oracle): “Ξεκινήσαμε άσχημα. Δεν είχαμε κάνει και καλό ζέσταμα. Η αλήθεια είναι πως δεν καλά στην αρχή το ματς. Από το 2ο ημίχρονο και πέρα, θα έλεγα από το τέλος του 2ου δεκαλέπτου σφίξαμε την άμυνα, καταφέραμε να ελέγξουμε αρκετά τα ριμπάουντ και νομίζω σιγά σιγά καταφέραμε να χτίσουμε μια μικρή διαφορά και να την κρατήσουμε μέχρι το τέλος. Εμείς είμαστε και μεγάλα παιδιά, ήμασταν και μόνο 6, όλοι πρέπει να παίξουμε καλά για να καταφέρουμε να κερδίσουμε και νομίζω αυτό έγινε σήμερα. Ευχαριστώ.”

Προμπονάς Αλέξανδρος (Παίχτης Betshop) : “Ωραίο ματσάκι σήμερα, ήμασταν μπροστά σε μεγάλη διάρκεια του αγώνα. Δεν μπορέσαμε να το κρατήσουμε, είμαστε στεναχωρημένοι πολύ. Πάμε για το επόμενο.”