36 - 49

20/11/2019 21:30 Commercial League B 19/20 3 40'

Oracle14921136
FrieslandCampina916131149

Για την τρίτη αγωνιστική του Α’ ομίλου της Commercial League Β η ομάδα της ORACLE υποδέχθηκε την ομάδα της FrieslandCampina. Οι φιλοξενούμενοι και περσινοί πρωταθλητές της Major Commercial League με σταθέρα καλή απόδοση και με καταπληκτική άμυνα στην τρίτη περίοδο πήραν την πρώτη φετινή τους νίκη με σκόρ 36-49.

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι μπήκαν «φουριόζοι» και έκαναν ένα 10-0 απέναντι στη ζώνη των αντιπάλων τους, που σε πέντε λεπτά κατάφεραν να πετύχουν μόνο 1 τρίποντο. Γρήγορα οι φιλοξενούμενοι γύρισαν την άμυνα σε man to man και προβλημάτισαν την Οracle που έκανε ώρα να βάλει καλάθι. Η περίοδος έληξε με σκόρ 14-9.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η FrieslandCampina με καλή άμυνα συνέχισε να βάζει δύσκολα στους γηπεδούχους και άρχισε να μειώνει τη διαφορά εκμεταλλεύομενη τα κακά ποσοστα τους. Στην επίθεση με γρήγορες επιθέσεις, βάζοντας την μπάλα μέσα στο καλάθι στον Τοκάνη, που ήταν ασταμάτητος και με μεγάλη βοήθεια του Μαγγιώρου, κατάφεραν να ανατρέψουν την εις βάρος τους διαφορά και προηγήθηκαν στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου με σκόρ 23-25.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν παράσταση για ένα ρόλο. Οι γηπεδούχοι που έκαναν βιαστικές επίθεσεις και πολλές άστοχες προσπάθειες πέτυχαν μόλις δύο πόντους, με βολές του Θώμου, και κυριολεκτικά κατέρρευσαν. Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την διαφορά και η περίοδος έληξε με σκόρ 25-38.

Στην τελευταία περίοδο οι εικόνα των γηπεδούχων άλλαξε αλλά ήταν πλέον πολύ αργά για να μπορέσουν να διεκδικήσουν την νίκη, έτσι οι φιλοξενούμενοι με τον Τοκάνη (22 πόντοι 10 τάπες & 15 ριμπάουντ) να κάνει triple double και τον Μαγγίωρο (10 πόντοι & 10 ριμπάουντ) double double πήραν το ρόζ φύλλο με σκόρ 36-49.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισε ο Λιουδάκης με 10 (2).

Διαιτητές: Τσάτσης, Μακρής

Τοκάνης Ιωάννης (Παίκτης FrieslandCampina)