51 - 59

10/05/2019 21:10 Play Off Minor Commercial League 18/19 40'

Oracle1711111251
Thalpis Hellas241052059

Στον Αγώνα των Playoff μεταξύ της ORACLE και της THALPIS HELLAS, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 51 – 59.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2 – 3, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι η THALPIS μπήκε με σαφώς καλύτερα πατήματα και ρυθμό, ξεκίνησε με run 2 – 10 ενώ παράλληλα επέβαλε γρήγορο τέμπο στο παιχνίδι, αλλά οι αντίπαλοι της βελτιώθηκαν στην πορεία με το σκορ να είναι 7 – 14 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου οι παίκτες και από τις δύο πλευρές λύθηκαν επιθετικά, η παραγωγή και τα ποσοστά ανέβηκαν όμως οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα, με την περίοδο να κλείνει με σκορ 17 – 24.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό και αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, οι οποίες συνέχισαν να παίζουν ανταγωνιστικό, οργανωμένο και καθαρό μπάσκετ ενώ παράλληλα έμειναν κοντά στο 2ο Δεκάλεπτο, το τέμπο έμεινε καλό, οι άμυνες καθαρές και το σκορ διαμορφώθηκε σε 28 – 34 στο τέλος του ημιχρόνου και 39 – 39 στο τέλος της 3ης περιόδου. Στο 4ο Δεκάλεπτο οι παίκτες της ORACLE με το καλημέρα πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ, οι άμυνες όλο και πιο δυνατές και το σκορ έγινε 46 – 46 με 5 λεπτά για λήξη. Στα τελευταία 5 λεπτά παρόλα αυτά οι παίκτες της THALPIS με πιο καθαρό μυαλό, ομαδικό μπάσκετ και καλύτερη παραγωγή από assist αργά αλλά σταθερά έκτισαν εκ νέου μία διαφορά 2 – 3 κατοχών, με τους παίκτες της ORACLE να παρουσιάζουν εμφανή σημάδια κόπωσης, με αποτέλεσμα να μην καταφέρουν να μειώσουν και να δουν την ομάδα της THALPIS να παίρνει τελικά την Νίκη.

Διαιτητές: Αργυρούδης, Αμπελίδης