OTE COSMOTE – ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΠΕΤΡΕΛΑΙΑ

12/12/2017 19:30 Elite League A 17/18 40'

Η ομάδα των Ελ. Πετρελαίων πραγματοποίησε μια πολύ καλή εμφάνιση το βράδυ της 12/12 στο κλειστό του ΟΑΚΑ και πήρε την νίκη απέναντι στην ομάδα του ΟΤΕ που δεν διανύει και την καλύτερη της περίοδο στο πρωτάθλημα της Elite A κατηγορίας.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να πετυχαίνουν 4 γρήγορους πόντους, ένα 2ποντο με τον Νταλακούρα και 2 βολές με τον Μαρκάκη, και τους γηπεδούχους να απαντούν άμεσα με ένα εύστοχο σουτ 3ων πόντων από τον Ζωγόπουλο. Η συνέχεια ανήκε ολοκληρωτικά στους παίχτες του coach Καλαφατάκη μιας και ο τρόπος που έπαιξε η ομάδα του τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση ήταν υποδειγματικός. Αρχικά εγκλώβισαν τους αντιπάλους τους με το πολύ πιεστικό man to man που έπαιζαν και στην συνέχεια πότε με τον Μαρκάκη, πότε με τον Κατσέλη και πότε με τον Καρβέλα στην επίθεση έκλεισαν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με 8 – 20.

Η 2η περίοδος συνέχισε όπως τελείωσε και η 1η. Οι φιλοξενούμενοι δεν χαλάρωσαν καθόλου και συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στις 2 μεριές του γηπέδου. Στα πρώτα λεπτά μάλιστα η διαφορά διευρύνθηκε κι άλλο και έφτασε το + 17 (9 – 26). Οι γηπεδουχοι από την άλλη έμοιαζαν υπνωτισμένοι και δεν μπορούσαν με τίποτα να περιορίσουν τον επιθετικό οίστρο των αντιπάλων τους. Βέβαια θα πρέπει να σταθούμε και στην πολύ μεγάλη αστοχία του αρχηγού Τσάμπουρη όπου αν κάποια από τα ελεύθερα σουτ που πήρε έβρισκαν στόχο τα πράγματα θα μπορούσαν να ήταν εντελώς διαφορετικά για την ομάδα του. Έτσι το τελείωμα του ημιχρόνου βρήκε τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 15 – 38.

Στο 3ο δεκάλεπτο ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε χαρακτηριστικά. Οι παίχτες των Ελ. Πετρελαίων άρχισαν να κάνουν συντήρηση δυνάμεων γιατί ο χρόνος ήταν αρκετός μέχρι το τέλος του παιχνιδιού. Οι γηπεδουχοι από την άλλη παρά την είσοδο του πολύ έμπειρου  Κανλή δεν μπόρεσαν να αλλάξουν κάτι στον τρόπο του παιχνιδιού τους και συνέχισαν στον  ίδιο παθητικό ρόλο. Στο τέλος λοιπόν της 3ης περιόδου οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν το προβάδισμα με σκορ 22 – 47.

Η 4η και τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Η διαφορά που είχαν αποκτήσει από πριν οι φιλοξενούμενοι ήταν τέτοια που ήταν λέξη ανατροπή δεν περνούσε και από το μυαλό των γηπεδούχων. Έτσι το σφηριγμα της λήξης βρήκε νικητές την ομάδα των Ελ. Πετρελαίων με σκορ 35 – 61.

Για τους νικητές πολύ καλός ήταν ο Μαρκάκης με 12 πόντους  και 7 ριμπάουντ, ενώ από τους γηπεδούχους ο μόνος που διασώθηκε ήταν ο Κανλής με 8 πόντους. Με τον Τσαμπούρη σε κακή μέρα και τον Παπαδόπουλο να εμφανίζεται στο τέλος του ματς μόνο για τη συμμετοχή ήταν δύσκολο το έργο της ομάδας του OTE COSMOTE.

Διαιτητές : Μπούκας , Λύρας.

Δηλώσεις Παιχτών / Προπονητών :

Σβολόπουλος Αναστάσιος (Παίχτης Ελ. Πετρελαίων) : “Ήταν ένα καλό ματς για εμάς. Νομίζω στηριχτήκαμε στην άμυνα μας. Κρατήσαμε τα παιδιά στους 35 πόντους. Μάθαμε πολλά από την προηγούμενη μας ήττα από την Stoiximan στο θέμα των ριμπάουντ και της άμυνας και αλλάξαμε σήμερα το στυλ μας και παίξαμε με πιο προσοχή στην άμυνα και στα ριμπάουντ. Συγχαρητήρια στα παιδιά. Πολύ καθαρή ομάδα ,καλά παιδιά .πανω από όλα ευχαριστιομαστε αυτό που κάνουμε και στην διοργάνωση.”

Ζωγόπουλος Κανέλλος (Παίχτης ΟΤΕ): “ Δυστυχώς δεν καταφέραμε να μπούμε ποτέ μέσα στο παιχνίδι. Δεν ήμασταν καθόλου συγκεντρωμένοι για 3 δεκάλεπτα και λίγο παραπάνω. Σε ένα δεκάλεπτο δεν προλαβαίνεις να κανεις πολλά πράγματα. Τα παιδιά είχαν πιο πολύ ενέργεια. Χάσαμε δίκαια και δεν μπορώ να πω τίποτα άλλο. Καλές γιορτές.”